Akcję od 2005 r. organizuje Fundacja Ekologiczna Arka z partnerem strategicznym - Lasami Państwowymi.

Na Rynku Kwiatowym w Katowicach rozstawiono w poniedziałek 7 naturalnych choinek w donicach. Uczniowie z dwóch śląskich szkół najpierw ozdobili świąteczne drzewka ozdobami wykonanymi z odpadów – butelek PET, opakowań po jogurcie czy nakrętek.

Następnie rozświetlili je pedałując na rowerach i wytwarzając w ten sposób prąd zasilający energooszczędne oświetlenie choinkowe. W akcję włączali się też chętni przechodnie. Jedno z drzewek trafi do seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Katowicach, pozostałe ruszą w trasę. Na wtorek zaplanowano oficjalną inaugurację akcji na placu Zamkowym w Warszawie.

„Przyświecają nam 2 cele. Pierwszy – społeczny. Edukujemy młodzież, budujemy wrażliwość i przekazujemy choinki tam, gdzie nadzieja jest najbardziej potrzebna. Drugi aspekt – ekologiczny. Chcemy zachęcić do spędzania świąt w taki sposób, by nie siedzieć przed telewizorem - takie święta pamięta się najlepiej! Apelujemy, żeby nie marnować jedzenia, którego właśnie przy takich okazjach marnuje się najwięcej, aby używać choinek naturalnych, ograniczać ilość odpadów” – powiedział PAP prezes Fundacji Arka i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.

W ramach ogólnopolskiej trasy „Choinki Nadziei” odwiedzą też m.in. Opole, Kraków i Bielsko-Białą. Trasa promuje również działania przygotowywane w szkołach i realizowane przed okresem świątecznym. Jej celem jest zachęcenie szkół podstawowych z całego kraju do organizowania świątecznej akcji w swoich miejscowościach.

Akcja „Choinki Nadziei” jest organizowana w ramach kampanii „Zadbaj o klimat” dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerami kampanii są Koalicja Klimatyczna oraz Fundacja Aeris Futuro.(PAP)

lun/ par/