Jak wskazywali prawnicy na łamach serwisu Prawo.pl, konieczne są zmiany w przepisach pozwalających na blokowanie rachunków bankowych przedsiębiorców. Podstawowym problemem są bowiem nieostre, ocenne przesłanki, które pozostawiają dużą swobodę oceny bankom i organom ścigania. I choć przepisy zakładają ograniczony czas blokad, w praktyce jest to bardziej skomplikowane, co w praktyce doprowadza nawet do upadku firm.

- Prawodawca znacząco obniżył tutaj "próg pewności dowodowej", przy czym sankcja w postaci blokady jest natychmiastowa, a jej skutki mogą być dalekosiężne, w szczególności w razie jej przedłużania. Nagła utrata i utrzymujący się brak płynności finansowej może doprowadzić przedsiębiorcę do nieodwracalnych szkód, z upadłością włącznie – wskazywał na łamach serwisu Prawo.pl Piotr Kieloch, adwokat, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Rezanko Sitek.

Prawnicy podkreślają, że problemów jest jednak znacznie więcej. I choć przepisy niewątpliwie mają swoje uzasadnienie, bywają wykorzystywane jako narzędzie do składania „donosów” na konkurentów, często anonimowych. Przepisy nie ograniczają bowiem źródeł informacji, na podstawie których bank może oprzeć zastosowanie blokady.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto