"Wydaje się, że w 2020 roku będzie już w pełni rozwinięty rynek gazu. Wzięliśmy także pod uwagę zapowiedzi dużych zwolnień podatkowych w Wielkiej Brytanii na nowe projekty gazowe. Za sprawą głównie tych dwóch powodów zdecydowaliśmy, że ustawa wejdzie w życie od 2015 roku, ale podatek będzie pobierany dopiero pięć lat później" - powiedział dziennikarzom Grabowski.

"Dotyczy to zarówno węglowodorów ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych" - dodał.

W środę minister finansów Jacek Rostowski informował, że ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2015 r., ale podatek od węglowodorów nie będzie pobierany do 2020 r., by zachęcić inwestorów.

Minister środowiska Marcin Korolec informował w połowie maja, że do końca czerwca rząd przyjmie projekt ustawy węglowodorowej, a do końca roku ustawa powinna być przyjęta przez parlament.

Wcześniej wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiadał, że liczy, iż projekt ustawy o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów trafi do Sejmu do końca czerwca. Mówił też wówczas, że założenie jest takie, by oba projekty - ustawy o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów i o wydobyciu węglowodorów - były procedowane mniej więcej w tym samym czasie.

Rząd przyjął w październiku założenia do ustawy o wydobyciu węglowodorów. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od spółek branży wydobywczej wyniosą ok. 40 proc. ich zysków brutto.