Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę na decyzję dyrektora izby administracji skarbowej w przedmiocie solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki kapitałowej. Wydany w tej sprawie wyrok został zaskarżony kasacyjnie przez pełnomocnika byłego członka zarządu.

 

 

Skarżący chciał uniknąć odpowiedzialności

W piśmie wskazano, że przed wszczęciem postępowania oraz wydaniem spornej decyzji uprawomocniło się postanowienie sądu rejestrowego o wykreśleniu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Podkreślono, że organ pociągnął byłego członka zarządu do solidarnej odpowiedzialności ze spółką w sytuacji utraty przez nią bytu prawnego. Zarzucono też brak poddania szczegółowej analizie i pominięcie przedłożonej dokumentacji medycznej, z której wynikało, że były członek zarządu musiał przebywać na terenie Włoch w celu leczenia, więc sprawowanie przez niego funkcji i rozeznanie w sytuacji finansowej spółki było utrudnione. Skarżący podważał też opinię wydaną przez biegłego rzeczoznawcę.

Sprawdź w LEX: Jaki przepis jest podstawą przeniesienia odpowiedzialności za długi w podatku od środków transportowych na spadkobierców po śmierci prezesa zarządu spółki? >

Czytaj także: WSA: Prokurent samoistny nie odpowiada za zaległości spółki >>>

 

Choroba nie może zakłócać działania spółki

Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że wszystkie istotne okoliczności, w tym stan zdrowia byłego członka zarządu, zostały zbadane. Przeprowadzono nawet rozprawę administracyjną, co jest dopuszczalnym, ale rzadko realizowanym elementem postępowania podatkowego. Ponadto zbadano i poprawnie rozważono opinię rzeczoznawcy. Sąd podkreślił, że jeżeli skarżący się z nią nie zgadzał, to nie był to wystarczający powód do jej prawnie skutecznego zakwestionowania. Natomiast odnosząc się do kwestii choroby skarżącego, NSA zauważył, że był on jedynym członkiem zarządu spółki. Tym samym powinien on tak układać sprawy, by ewentualna choroba nie zakłóciła prawidłowego funkcjonowania spółki i wywiązywania się przez nią z zobowiązań, także tych podatkowych.

Zobacz procedurę: Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania osób prawnych > 

Przeczytaj komentarz praktyczny: Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe na przykładach >


Ustanie bytu spółki bez znaczenia

NSA wskazał, że likwidacja spółki nie stanowiła okoliczności wyłączającej odpowiedzialność skarżącego za zobowiązania podatkowe powstałe w czasie jej istnienia i pełnienia przez niego funkcji członka zarządu. Natomiast przyjęcie odmiennego poglądu mogłoby prowadzić do obejścia prawa poprzez zamierzone spowodowanie ustania i likwidacji spółki w celu osiągnięcia korzyści polegającej na uwolnieniu członków zarządu od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok NSA z 25 stycznia 2024 r., sygn. akt III FSK 3663/21

Zobacz też linię orzeczniczą: Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki kapitałowej w sytuacji wieloosobowego zarządu >