„Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr” – powiedział we wtorek PAP główny organizator oraz twórca akcji Albin Marciniak, prowadzący Klub Podróżników „Śródziemie”.

Część wolontariuszy wyruszy z Zakopanego już w piątek i będzie nocowała w schroniskach górskich, aby w sobotę rano stanąć na szczytach Tatar. Na godz. 15 zaplanowano kulminację akcji. Wówczas wszyscy wolontariusz staną na szczytach i schodząc szlakami turystycznymi w kierunku dolin będą zbierać śmieci.

Wolontariusze będą wyposażeni w specjalne biodegradowalne worki oraz plecaki na śmieci.

Na potrzeby akcji, w centrum Zakopanego na Równi Krupowej powstanie obóz namiotowy, z którego będą mogli bezpłatnie skorzystać wszyscy biorący udział w akcji. „Rozpoczyna się sezon wakacyjny i wolontariusze mogą mieć problem z miejscami noclegowymi w Zakopanem, dlatego będą mogli nocować pod namiotami” – powiedział.

W miasteczku namiotowym w niedzielę zostanie przeprowadzona akcja krwiodawstwa. Również na niedzielę w tym miejscu zaplanowano finał akcji i rozdanie nagród w towarzyszącym akcji konkursie fotograficznym na „najpiękniejszą górę”.

Dla władz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) najważniejszy jest wymiar edukacyjny akcji. „Turyści nie zdają sobie sprawy, że np. w pozostawionej butelce śmierć znajdują zwierzęta, zwłaszcza te małe” – powiedział kierownik Działu Nauki i Edukacji TPN Marcin Guziak.

Znaczenie wymiaru edukacyjnego podkreślają także ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Ratownik górski Andrzej Blacha powiedział, że podobnie jak zasad bezpieczeństwa, należy nauczać turystów także zasad ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania w górach.

Według władz TPN statystycznie tysiąc turystów zostawia nawet metr sześcienny śmieci. Jeżeli w Tatry w sierpniu wchodzi do 30 tys. osób, to pozostawiają oni 30 metrów sześciennych śmieci.

W akcji wezmą udział m.in. podopieczni stowarzyszenia „Siemacha”, których w góry poprowadzi ambasador i sponsor akcji, motocyklista rajdowy Rafał Sonik. W akcji wezmą także udział wychowankowie domów dziecka oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej.

Ambasadorami największego sprzątania Tatr w historii są także Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest oraz artyści: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel.

Udział w akcji można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.czystetatry.pl.(PAP)

szb/ ls/