Przedłożony przez ministra finansów i gospodarki dotyczy funduszy, które nie są oferowane szerokiemu gronu klientów, ale kierowane głównie do inwestorów profesjonalnych.

- Dzięki zmianie, zamiast przeznaczać środki na opłaty depozytowe i obsługę formalną, fundusze inwestycyjne zamknięte będą mogły przeznaczyć więcej kapitału na inwestycje – przekonuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

FIZ bez obowiązkowej rejestracji certyfikatów w KDPW

Projekt zakłada, że FIZ nie będą musiały rejestrować certyfikatów inwestycyjnych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW), czyli centralnym depozycie papierów wartościowych. Zamiast tego certyfikaty będzie można zapisywać w wewnętrznej ewidencji prowadzonej przez zarządzające danym FIZ towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI), lub profesjonalny podmiot, któremu TFI zleci prowadzenie tej ewidencji.

- Pozwoli to na optymalizację kosztową prowadzenia ewidencji, a jednocześnie zapewni profesjonalny krąg podmiotów prowadzących ewidencję – zapewnia resort finansów.

Zmiana systemu rejestracji będzie wymagała zgody zgromadzenia inwestorów oraz zmiany statutu FIZ.

- FIZ będą musiały wprost wskazać w statucie, gdzie rejestrowane są certyfikaty – w KDPW czy w wewnętrznej ewidencji uczestników funduszu. Dzięki temu inwestor będzie od początku wiedział, w jaki sposób zapisane są jego prawa uczestnictwa – podaje kancelaria premiera.

Druga zmiana to zniesienie obowiązku korzystania przez FIZ z tzw. agenta emisji, czyli podmiotu pośredniczącego przy emisji certyfikatów. - Dzięki temu, niepubliczne fundusze inwestycyjne zamknięte nie będą musiały płacić dodatkowych opłat za obsługę emisji certyfikatów przez zewnętrzny podmiot – przekonuje KPRM.

Rząd zwraca uwagę, że zmiany przywracają rozwiązania sprzed 2019 r. 

>> Czytaj także: Rok pod hasłem deregulacji: dużo drobnych zmian, ale Polski Ład pozostał