Inwestycja, warta ponad 2 mln zł, zostanie w 80 proc. sfinansowana w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA Grants). Jak powiedział kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego Urzędu Gminy Bodzechów Jarosław Kawiński, projektem objęto wszystkie sześć szkół.

Inwestycję poprzedził dokładny audyt wydatków na energię elektryczną. W tym celu, jak powiedział Kawiński, przeprowadzono analizę faktur za zużycie energii z trzech ostatnich lat. „Wszystko po to, by dokładnie określić, jakie zapotrzebowanie mają poszczególne placówki” – wyjaśnił. W ten sposób określono moce wymagane w przypadku każdego obiektu, tak "aby w skali roku osiągnąć produkcję odpowiadającą zapotrzebowaniu” – dodał.

Instalacje fotowoltaiczne mają być gotowe do końca lipca br. w Szewnie, Sarnówku Dużym, Bodzechowie, Chmielowie, Szwarszowicach oraz w Miłkowie.

Jak wyjaśnił Kawiński, zastosowane w tym celu będą różne konstrukcje stosowane w Polsce i na świecie. Oprócz instalacji dachowych i naziemnych planowane jest także specjalne zadaszenie nad jednym z parkingów, które będzie pokryte panelami fotowoltaicznymi.

Według urzędnika, dzięki wysokiemu dofinansowaniu koszty gminy poniesione na tę inwestycję powinny się zwrócić już w piątym roku od uruchomienia systemów. Okres trwałości tego typu instalacji szacuje się na 25-25 lat.

Gmina będzie miała także oprogramowanie, które pozwoli jej śledzić wydajność oraz efektywność zainstalowanych urządzeń fotowoltaicznych. Jak zapewnił Kawiński, samorząd w najbliższych latach przeprowadzi kolejne inwestycje mające na celu oszczędności energii.

Położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowca Świętokrzyskiego gminę Bodzechów zamieszkuje ok. 13 tys. mieszkańców. (PAP)