Koszt inwestycji to ponad 40 mln zł; połowa środków pochodzi z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007-2013.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił dziennikarzom, że udało się zakończyć remont nabrzeży przed regatami wielkich żaglowców. "Poprzednim razem nabrzeża wyglądały dużo gorzej, teraz są nowoczesne i dostępne dla jednostek. W tej chwili w centrum Szczecina można już zacumować jacht lub łódź" - powiedział Krzystek.

Przy wyremontowanych nabrzeżach może teraz cumować około 150 niewielkich jednostek pływających.

Na Bulwarze Piastowskim przebudowany został odcinek o długości ponad 900 m. Położona została nowa nawierzchnia. Na nabrzeżu pojawiły się nowe chodniki, ławeczki i infrastruktura niezbędna do obsługi jednostek pływających; podłączona została woda, prąd i urządzenia do zrzutu nieczystości z jednostek pływających. W ramach rewitalizacji nabrzeża przeprowadzone zostały także prace konserwatorskie przy elewacji z piaskowca.

Na Bulwarze Gdyńskim przebudowano ponad półkilometrowy odcinek. Nabrzeże zostało kompleksowo zagospodarowane; wymieniono nawierzchnię, pojawiły się elementy do cumowania jednostek. Na bulwarze wybudowany został bosmanat, w którym są m.in.: toalety, prysznice, pralnia. Bulwar jest przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Nabrzeże Bulwaru Elbląskiego ma charakter nabrzeża postojowego z bezpośrednim dostępem do drogi.

Inwestycja miała być gotowa pod koniec 2012 r., ale ze względu na nieprzewidziane dodatkowe prace została oddana do użytku w niedzielę. Robotnicy musieli m.in. dodatkowo zabezpieczyć mur oporowy, który jest pod opieką konserwatora zabytków i wzmocnić specjalnymi palami nabrzeże w okolicach Mostu Długiego.

Finał regat The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do 6 sierpnia. W tym roku do szczecińskich nabrzeży ma przybić ponad sto jednostek, w tym 22 największe żaglowce. Miasto było już gospodarzem finału regat w 2007 r. i zyskało wtedy najwyższe oceny - zarówno od uczestników jak i gości imprezy.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r. (PAP)

res/ ura/