Jak powiedział PAP prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek, w poniedziałek została podpisana umowa w sprawie europejskiej dotacji na dofinansowanie budowy i modernizacji ponad 10 km sieci wodno-kanalizacyjnej w stolicy Dolnego Śląska.

„Dzięki 26,7 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko znikną nieszczelne szamba przy nieskanalizowanych jeszcze ulicach Wrocławia. W efekcie nowych inwestycji mniej zanieczyszczeń będzie także dostawało się do Odry” - dodał Mielczarek.

Łączna wartość inwestycji wrocławskiego MPWiK przekracza 51 mln zł. W wyniku prac, których zakończenie jest planowane na czerwiec 2015 r., stopień skanalizowania miasta wzrośnie z 97,9 proc. do 98,2 proc. Do kanalizacji podłączonych ma zostać ponad tysiąc gospodarstw domowych.

Projekt obejmujący budowę i modernizację 6,7 km kanalizacji i 3,8 km wodociągów to 16 zadań inwestycyjnych, z czego pięć jest już w trakcie realizacji, trzy rozpoczną się w tym roku, a osiem już zakończono. W budowie jest sieć kanalizacyjna i wodociągowa dla Nowego Szpitala Wojewódzkiego, przebudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej oraz przebudowa kanalizacji na ul. Purkyniego.

W 2014 r. planowane jest rozpoczęcie modernizacji kolektora północnego oraz budowa kanalizacji sanitarnej przy ulicach Kutrzeby i Borowskiej. Zakończono już prace przy budowie kanalizacji i przebudowie sieci wodociągowej w ul. Bengalskiej, Woskowej i Alei Róż. Zmodernizowano także kanalizację na ul. Grabiszyńskiej, Pl. Bankiera i Lompy. Wybudowano magistrale wodociągowe przy ul. Grodzkiej, Sikorskiego i Agrestowej.

Projekt ten nie jest jedynym dotyczącym kanalizacji, który zyskał unijne wsparcie. W czerwcu ubiegłego roku pomiędzy MPWiK a WFOŚiGW we Wrocławiu, który jest instytucją wdrażającą na Dolnym Śląsku program Infrastruktura i Środowisko, została zawarta umowa na ponad 35,5 mln zł dotacji. Za te środki powstanie ok. 46 km sieci kanalizacyjnej. Koszt tego projektu wyniesie ponad 71 mln zł. (PAP)