Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii (ZIWT) jest częścią Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). ZIWT to największy kompleks laboratoryjny dla firm w Wielkopolsce. W ciągu dwóch lat powstało w nim 25 przedsiębiorstw i 13 start-upów. Pracę w ZIWT znaleźli m.in. biotechnolodzy, chemicy i informatycy. Budowa ZIWT kosztowała prawie 80 mln zł.

Jak powiedział PAP dyrektor PPNT prof. Bogdan Marciniec, ZIWT jest miejscem dla małych firm, które nie mają pieniędzy na zbudowanie własnych laboratoriów. „Pomagamy tym, którzy mają najlepsze pomysły. Dajemy laboratoria i wsparcie kapitałowe” – dodał prof. Marciniec.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel powiedziała w piątek PAP, że poznański Park jest jednym z dwóch najlepszych w Polsce. „Chcemy żeby parki świadczyły profesjonalną obsługę dla przedsiębiorców i pomagały w komercjalizacji prac badawczych. Mamy kłopot z mariażem biznesu i nauki. Parki wydają się być naturalnym miejscem, gdzie ta współpraca może się świetnie rozwijać – dodała.

Wendel przypomniała, że w nowej perspektywie unijnej Polska będzie miała blisko 10 mld euro na komercjalizację prac badawczych i rozwojowych oraz ok. 5 mld euro na podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. i był pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych. (PAP)