W parku hibernują cztery gatunki nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek. Najwięcej jest osobników nocka rudego – 66.

Jak powiedziała PAP dyrektor parku Teresa Świerubska, nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. Na terenie parku jest 17 takich piwniczek, które pracownicy parku pielęgnują i przygotowują przed zimą.
W tym roku w parku hibernują 132 nietoperze, w ubiegłym policzono ich 159. „Liczenie w tym roku było dość trudne, bo zima jest dość ciepła. Podczas liczenia temperatury były dodatnie, więc niektóre nietoperze jeszcze nie spały” – powiedziała PAP Świerubska.

Mówiła też, że nietoperze zwykle hibernują się w grudniu, a budzą w kwietniu. W tym roku tak nie jest.

Liczenie nietoperzy odbywa się w parku od 10 lat. Park wyremontował i przystosował piwniczki do potrzeb ssaków, które w nich hibernują. Nietoperze na zimę bardzo chętnie tam wchodzą i śpią. Ważne jest to, by drzwi piwniczek były dobrze zamknięte i nie było przeciągów.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego zimują cztery gatunki nietoperzy, ale latem przylatuje ich więcej. Wtedy są takie gatunki jak: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 500 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi. (PAP)