Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), do której należy rzeszowska elektrociepłownia, Iwona Paziak, jeśli do 21 grudnia nie będzie odwołań od wyników przetargu, wówczas podpisana zostanie umowa z konsorcjum.

Dodała, że w przetargu w sumie wpłynęły cztery oferty. Oprócz włoskich firm, oferty złożyło również konsorcjum firm Budimex i Steinmuller Babcock Environment z Niemiec z ceną prawie 311,5 mln zł; propozycja firmy Rafako opiewała na 325 mln zł. Najdroższą ofertę złożyło zaś konsorcjum firm Erbud i Integral Engineering und Umwelttechnik z Wiednia – ponad 515,7 mln zł.

Instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii (ITPOE), która ma powstać przy rzeszowskiej elektrociepłowni docelowo ma przerabiać 180 tys. ton odpadów rocznie, będzie gotowa za ok. trzy lata. W pierwszej kolejności wybudowana zostanie jedna linia technologiczna o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.

Moc elektryczna projektowanej ITPOE z jedną linią technologiczną – przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg – wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji. Natomiast zakładana moc cieplna instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych to 15,4 Mwt.

Proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych będzie odbywał się w instalacji w oparciu o sprawdzoną i popartą wieloletnim doświadczeniem eksploatacyjnym technologię z zastosowaniem kotła rusztowego. Jak zapewniają władze Elektrociepłowni Rzeszów, instalacja będzie spełniała najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska oraz najlepszej dostępnej techniki tzw. BAT (Best Available Techniques).

Instalacja będzie integralną częścią rzeszowskiej elektrociepłowni, dzięki temu, całość wyprodukowanego ciepła oraz energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego.

Doradcą i inżynierem kontraktu do budowy instalacji jest konsorcjum Grontmij Polska z Poznania i Grontmij z Bremen. Wartość podpisanej na początku br. umowy to ponad 3,5 mln zł.

Przeciwko tej inwestycji protestuje grupa mieszkańców Rzeszowa, są oni zdania, że spalarnia będzie szkodziła środowisku i ludziom. (PAP)