W jeziorze pojawiły się sinice. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Już drugi raz w tym sezonie zamknięto kąpielisko na jezioro Trzesiecko. W czerwcu stwierdzono tam zbyt dużą liczbę bakterii escherichia coli.

Służby sanitarne po raz szósty tego lata zamknęły zachodniopomorskie kąpielisko śródlądowe z powodu zanieczyszczenia wody. Na krótki czas zamykano kąpieliska, poza szczecineckim, w Czaplinku, w miejscowości Cieszyno i nad jeziorem Bukowo w miejscowości Dąbki. Wszędzie tam stwierdzono bakterie escherichia coli.

Wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony, dziś zaliczane są do bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, w stojącej wodzie i wysokiej temperaturze. (PAP)

epr/ hes/