Laureata konkursu wybiorą internauci głosując między 1 a 28 lutego na stronach www.klubgaja.pl lub www.treeoftheyear.org.

Koziański platan klonolistny wyróżnia się wyjątkową rozłożystością konarów i kształtem, górując nad parkiem, w którym rośnie. Pod nim odbywają się konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne. Platan zwyciężył w ubiegłorocznym konkursie „Drzewo Roku”, który zorganizował Klub Gaja. Zagłosowało na niego ponad 7 tys. osób.

Koordynatorka konkursu „Drzewo Roku” Jolanta Migdał przypomniała, że od 10 lat Klub Gaja realizuje program Święto Drzewa, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. „Adaptacja do zmian klimatycznych dotyczy każdego, dlatego zależy nam na tym, żeby docierać do wszystkich pokoleń. Konkurs Drzewo Roku, jako jeden z elementów programu, znakomicie wpisuje się w to założenie, a koziański platan jest znany wszystkim mieszkańcom wsi – od najmłodszych do najstarszych – łączy ich, inspiruje do spotkań, do działania” – powiedziała.

Migdał poinformowała, że w walce o europejski tytuł platan z Polski mierzy się z drzewami z Irlandii, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Lipa zgłoszona z Czech jest największym i najbardziej zapadającym w pamięć drzewem w alei 57 lip. Z antyczną cywilizacją Traków łączy się grupa drzew - dwa orzechy włoskie i morwa – zgłoszona z Bułgarii. Platan wschodni zasadzony przez Karola Esterhazy'ego to kandydat węgierski natomiast platan klonolistny we wsi Komjatice jest podobno jest największym drzewem na Słowacji i jednym z największych żyjących organizmów w Europie. Irlandię reprezentuje dąb szypułkowy, którego gałęzie rozciągają się aż do 50 metrów długości.

„Udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Dzięki platanowi, który rośnie w Kozach w pięknym dworskim otoczeniu, możemy zainicjować wiele ciekawych projektów i wypromować naszą miejscowość” – powiedział wójt Kóz Krzysztof Fiałkowski.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest fundacja Nadace Partnerstvi w Czechach. Rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków. Angażował się m.in. w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt".