Z okazji uroczystego otwarcia "nowej" Piotrkowskiej przez nadchodzący weekend na deptaku odbywać się będą festiwale kawy i piwa, przedstawienia teatralne, pokazy laserowe, dyskoteki czy parada zabytkowych samochodów.

Oficjalne zakończenie remontu najsłynniejszej łódzkiej ulicy wraz z ponownym

odsłonięciem "Ławeczki Tuwima" zaplanowano na piątkowe południe.
Remont popularnej "Pietryny" na niemal 3-km odcinku od al. Piłsudskiego/Mickiewicza do Placu Wolności rozpoczął się jesienią 2012 roku i miał przywrócić blask łódzkiemu deptakowi.

Po przebudowie ulica zmieniła swój wygląd. Pas jezdni został zwężony do 6 metrów, co pozwoliło na poszerzenie chodników. Zmieniono także nawierzchnię: jezdnia wykonano z ciemnoszarej kostki granitowej, a chodniki z szarych granitowych płyt.

Jak poinformował rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Wojciech Kubik, ułożono ponad 43 tys. m kw. nowej nawierzchni. W trakcie remontu wymieniono 14 km przewodów elektrycznych, zmodernizowano lub wymieniono 1,8 km sieci wodociągowej i 1,2 km sieci gazowej wraz z przyłączami do budynków; przebudowano też 108 wpustów kanalizacji deszczowej.

Ujednolicono oświetlenie na całej długości tego odcinka ulicy - ustawiono na niej 178 latarni. Na deptaku są nowe obiekty tzw. małej architektury: 112 ławek, 96 śmietników, 78 stojaków na rowery oraz sześć słupów ogłoszeniowych i cztery punkty informacyjne. Posadzono 64 drzewa, kolejnych 16 katalp w donicach zostało sfinansowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Rozbudowany został Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami fundatorów. Do 14 tys. istniejących kostek dodano 4,5 tys. nowych, w ramach Pomnika Łodzian Nowego Millenium. Wymontowano i ułożono ponownie 72 gwiazdy filmowców w Łódzkiej Alei Gwiazd.

Wykonawcą modernizacji ulicy Piotrkowskiej była firma Strabag, która wygrała przetarg ogłoszony Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Przebudowa kosztowała miasto ponad 48 mln zł.

Wraz z główną ulicą za 7 mln zł wyremontowano także jej przecznice i odcinki ulic przy skrzyżowaniach przecinających Piotrkowską - w sumie osiem ulic, m.in. Jaracza, Tuwima, Zieloną czy Roosevelta. Na ul. 6 Sierpnia powstał także - sfinansowany z budżetu obywatelskiego - pierwszy "woonerf", czyli podwórzec będący jednocześnie ulicą, deptakiem, parkingiem i miejscem spotkań mieszkańców.

Od września na głównej ulicy Łodzi ma działać system inteligentnego monitoringu, złożony z niemal 90 kamer, które mają też obserwować jej przecznice. Jego koszt to 3,2 mln zł. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy ogłoszony zostanie przetarg na remont wieńczącego Piotrkowską od północy - placu Wolności, ale prawdopodobnie nastąpi to w 2015 r. (PAP)