Jak poinformował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Buszko zmarł 31 lipca; nabożeństwo żałobne odbędzie się 5 sierpnia w Katowicach–Brynowie, a pogrzeb dzień później - w Zakopanem.

Henryk B. Buszko urodził się 3 września 1924 r. we Lwowie. W latach 1949-1958 pracował w biurze architektonicznym Miastoprojekt Katowice we współpracy z wybitnymi architektami Aleksandrem Frantą i Jerzym Gottfriedem. Od 1958 r. współprowadził z Frantą Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) w Katowicach.

W Katowicach obaj architekci projektowali osiedla Tysiąclecia (z Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem) oraz Roździeńskiego, których budynki mieszkańcy regionu określają jako „kukurydze” i „gwiazdy".
Do innych najbardziej znanych projektów Buszki i Franty należą: gmach Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach i Teatr Ziemi Rybnickiej (oba razem z Gottfriedem), Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy osiedlu Tysiąclecia (z Lidią Baron), Pałac Ślubów w Chorzowie, sanatorium w Szczawnicy czy przeznaczone dla 3,5 tys. kuracjuszy uzdrowisko Ustroń-Zawodzie, w skład którego wchodzą m.in. domy wczasowe w kształcie piramid, tak też nazywane od momentu ich powstania.
Buszko wykładał również na Politechnice Śląskiej. Był prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przyczynił się m.in. do ustanowienia Honorowej Nagrody SARP. W marcu br. w katowickiej Galerii Architektury SARP prezentowana była wystawa poświęcona jego twórczości (w ramach cyklu Twórcy Śląskiej Architektury). (PAP)