Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce - podała w komunikacie firma Fennovoima.

Według fińskiej firmy oferowany przez Rosatom reaktor ciśnieniowy VVER 1200 o mocy 1200 MW w wersji AES-2006 "odpowiada zapotrzebowaniu". Ma on zostać wyposażony w systemy bezpieczeństwa wymagane przez fińskiego regulatora.

Bezpośrednie rozmowy z Rosjanami trwają od kwietnia 2013 roku.
Fennovoima poinformowała w środę, że zerwała trwające od lutego bieżącego roku rozmowy z innym partnerem, japońskim koncernem Toshiba.
Wcześniej Finowie zrezygnowali z innej rozważanej konstrukcji - reaktora EPR francuskiej Arevy. Blok z takim reaktorem powstaje w Finlandii w Olkiluoto - w elektrowni należącej do firmy TVO.

Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 60 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów. W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji.

E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy.
Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.