Mieszkania o średnim metrażu 56 mkw. powstają w Pruszkowie przy ul. Waryńskiego. Łącznie zaplanowano cztery sześciopiętrowe budynki, które zbudowane zostaną w technologii prefabrykacji.

W domu będzie można zamieszkać w formule wynajmu. Cena za metr kwadratowy czynszu ma zmieścić się w około 20 zł. "To będzie pierwszy budynek w programie Mieszkanie plus wykonany w systemie prefabrykacji" – zapowiedział Kobeszko z BGK Nieruchomości, spółki odpowiedzialnej za filar komercyjny rządowego programu. "Dzięki temu powstają budynki w bardzo wysokiej jakości, a same mieszkania będą precyzyjne co do milimetra" - dodał.

Generalnym wykonawcą inwestycji została firma KB Dom, wchodząca w skład Grupy Polnord. KB Dom wykonuje elementy do budowy domów w halach produkcyjnych. "Na taki proces budowy nie mają wpływu warunki atmosferyczne, co jest ważne dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji" - powiedział dyrektor ds. generalnego wykonawstwa KB Dom Robert Łopuszyński.

Inwestycja jest realizowana we współpracy z inwestorem prywatnym. "Kupiliśmy działkę w Pruszkowie z myślą o budowie komercyjnych mieszkań" - powiedział Artur Kozieja ze spółki Europlan. W takim przypadku cały proces, wraz ze sprzedażą mieszkań, trwałby 5-6 lat. "Zdecydowaliśmy, że podpiszemy umowę z BGK Nieruchomości, która pozwoli nam na skrócenie procesu do około dwóch lat. W zamian za obniżenie ryzyka musimy się zadowolić dużo niższą marżą" - przyznał Kozieja.

Mieszkania powstaną w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej SKM i Kolei Mazowieckich. Czas dojazdu do stacji Warszawa Śródmieście to 25 minut.

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa uchwalona w lipcu przez Sejm i Senat ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. BGK Nieruchomości będzie realizować inwestycje głównie we współpracy z samorządami i inwestorami prywatnymi, zaś KZN zajmie się wykorzystaniem gruntów skarbu państwa.

W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys., mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. (PAP)