Firma PAK Górnictwo sp. z o.o. prowadzi badania geologiczne złoża węgla brunatnego w rejonie "Poniec-Krobia" i "Oczkowice". Prace są wykonywane na podstawie koncesji wydanej przez Ministra Środowiska w maju 2011 r. na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla brunatnego na tym obszarze i mają udokumentować znajdujące się w tym rejonie zasoby tego paliwa.
Protestujący nie zgadzają się na przeprowadzenie odwiertów, które ich zdaniem prowadzą do powstania na ich terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

„Jeżeli PAK udałoby się wejść i zrobić choć niewielki otwór na naszym terenie, to tego nie zostawi, złoża węgla są u nas ogromne - największe po Lubiniu w Polsce, dlatego nie możemy czuć się bezpieczni w regionie Leszczyńskim. Nie oddamy wam Wielkopolski, nawet jak mielibyśmy zrobić to siłą. Wynocha z naszej ziemi, wynocha z Wielkopolski, nie chcemy kopalni odkrywkowych, bo to oznacza dla nas zniszczenie środowiska, utratę pracy" - powiedziała do zebranych Sylwia Maćkowiak, przewodnicząca stowarzyszenia Nasz Dom - organizatora protestu.

Przewodnicząca mówiła o skutkach, jakie przyniesie budowa kopalni. Jej zdaniem „będzie tu lej depresyjny, zapylenie, zadymienie, które zatruje nasze obecnie czyste środowisko naturalne”.

Manifestanci podczas marszu nieśli transparenty z hasłami „Nasz gmina zginie jak w masarni świnie”, "Stop kopalniom odkrywkowym”, Jesteśmy rolnikami a nie górnikami” „Wynocha z naszej ziemi”, wznosili też okrzyki: "precz z kopalnią", "wynocha z naszej ziemi".

Marsz na chwile zatrzymał się przed budynkiem sądu w Lesznie.
Manifestacje zorganizowano z okazji rozpoczęcia procesu o pomówienie prezesa spółki PAK Górnictwo przez jednego z protestujących rolników, który powiedział, że PAK stosuje podstępne metody przy zdobywaniu zgody na wykonywanie próbnych odwiertów. Spółka domaga się przeprosin i 10 tys. zł na cele charytatywne.

PAK Górnictwo nie chce komentować protestu. „Nie komentujemy protestów, bo ludzie mają do nich prawo, jednak protest przeciwko kopalni, która nie wiadomo, czy powstanie jest moim zdaniem przedwczesny. Obecnie realizujemy koncesje na rozpoznanie złóż, a nie na budowę kopalni” - poinformował Mariusz Odziemczyk z biura prasowego spółki PAK Górnictwo.

Tymczasem protestujący twierdzą, że firma, która wykonuje badania wiertnicze, zgodnie z prawem górniczym otrzymuje koncesje na budowę kopalni. „Będziemy walczyć z pomysłem budowy kopalni do końca” – powiedziała PAP szefowa stowarzyszenia Nasz Dom Sylwia Maćkowiak.