Projekt „Utworzenie miejskiego systemu zagospodarowania elektrośmieci we Lwowie na podstawie doświadczeń miasta Lublin” ma wartość ponad 1,3 mln euro, w tym przeszło 1,2 mln euro wyniesie dofinansowanie z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Liderem projektu jest Lwów. „To Lwów wybrał Lublin na partnera, wyrażając chęć wzorowania się na stosowanych przez nas rozwiązaniach w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów. Jesteśmy liderem w Polsce w tym zakresie, dlatego nasze doświadczenia i dobre praktyki możemy przekazać innym miastom, przyczyniając się do dbałości o środowisko. To jest mały program, ale dobrze wkomponowany w potrzeby obu miast” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Żuk podkreślił, że współpraca z władzami Lwowa układa się dobrze, ich przedstawiciele często goszczą w Lublinie, a obecna sytuacja na Ukrainie nie odbija się na wzajemnych kontaktach samorządów, projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. „Problem ochrony środowiska w obszarze transgranicznym jest jednym z ważniejszych, nie tyle dla Lublina, co dla naszego regionu, z uwagi na zagrożenia ekologiczne. Lwów, jak i inne miasta na Ukrainie są zainteresowane kontynuowaniem współpracy w tym zakresie” – dodał Żuk.

Realizacja projektu już trwa, ma on być zakończony w przyszłym roku. W Lublinie z funduszy tego projektu zakupionych zostało 20 kontenerów do zbierania tzw. małych elektrośmieci, takich jak zużyte suszarki do włosów, telefony komórkowe czy lokówki, oraz 150 pojemników na zużyte baterie. Wkrótce mają być one ustawione w miejscach publicznych. Unijne przepisy, które wymagają od gmin prowadzenia zbiórek takich przedmiotów, zaczną obowiązywać w 2016 r.

We Lwowie projekt przewiduje m.in. zakup samochodów dostawczych, które będą wykorzystywane do odbierania z domów i selekcjonowania odpadów elektrycznych, zakup urządzeń do utylizacji wycofanych z użytku lamp rtęciowych i innych przedmiotów zawierających rtęć, zakup pojemników do zbiórki zużytych baterii. W obu miastach rozpoczęły się już kampanie informacyjne i edukacyjne wśród mieszkańców oraz badania socjologiczne dotyczące świadomości zagrożeń związanych z tego typu odpadami. Naukowcy badają też skład zbieranych elektrośmieci.

System zbierania elektroodpadów w Lublinie funkcjonuje od 2008 r. Partnerem samorządu jest działająca na zasadzie „non for profit” organizacja ElektroEko, która zapewnia bezpłatny odbiór odpadów. Mieszkańcy miasta mogą telefonicznie bądź przez internet zamówić zabranie z domu lodówki, pralki czy innego niepotrzebnego sprzętu, a mniejsze przedmioty samodzielnie dostarczyć do wyznaczonych punktów zbiórki.

Od początku współpracy z ElektroEko w Lublinie zebrano ponad 2 tys. ton odpadów elektrycznych i elektronicznych, a w pierwszym kwartale tego roku – 85 ton. (PAP)