„Ważne jest, abyśmy wszyscy – mieszkańcy i samorządowcy – wypowiedzieli się w tej sprawie, wsparli projekty, które już są na listach programu krajowego i przypomnieli o tych, które chcielibyśmy mieć na tych listach, żeby miały szansę w perspektywie najbliższych lat być realizowane, a nie czekać przez co najmniej dekadę na swoją szansę” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Dodał, że na stronie internetowej województwa zamieszczono link do formularza umożliwiającego wzięcie udziału w konsultacjach zarówno osobie fizycznej, jak i instytucjom czy samorządowcom. Formularz jest niemal gotowy do wysłania.

„Pozwoliliśmy sobie go wypełnić umieszczając w nim drogi, na których nam zależy. Proponując uzasadnienie przywołujemy znaczenie tych dróg dla regionu, europejską sieć TEN-T (transeuropejska siećtransportowa), ważność wzmacniania ośrodków miejskich w naszym regionie czy też wcześniejsze rozporządzenia i decyzje, które tych dróg dotyczyły i lokowały je w strategii rozwoju województwa czy Polski” – wyjaśnił Stępień.

Wśród dróg wymienionych w formularzu znalazły się m.in. autostrada A1 na odcinku Tuszyn - Częstochowa, zachodnia obwodnica Łodzi, droga S12 Piotrków Trybunalski - Radom, droga S74 Sulejów – Kielce oraz obwodnica Radomska, które obecnie są na listach rezerwowych inwestycji drogowych.(PAP)