W sumie pieniądze otrzymają 24 prywatne zabytki m.in. obiekty sakralne, kamienice, wille czy pałac.

Najwięcej pieniędzy, bo 790 tys. zł otrzyma kościół pw. Zesłania Ducha Świętego na placu Wolności, w którym odnowiona będzie kopuła.

Tradycyjnie na wsparcie z miejskiej kasy - tym razem w wysokości 324 tys. zł - może liczyć najcenniejszy zabytek Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, czyli neogotycka kaplica-mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera.

Kaplicę zbudowano w latach 1885-1888 według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego, zalicza się ona do arcydzieł europejskiej architektury neogotyckiej. Po 1945 r. kaplica została zdewastowana i ograbiona. Prace przy jej renowacji rozpoczęto kilka lat temu. Ich łączny koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Wśród obiektów, które mają otrzymać dofinansowanie, znalazły się jeszcze m.in.: kamienica czynszowa na rogu ul. Gdańskiej i 1 Maja (250 tys. zł), kamienica przy ul. Nawrot 8 (200 tys. zł), kamienica przy ul. Piotrkowskiej 6 (200 tys. zł) czy plebania parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny (200 tys. zł). W ramach prac w jednym z budynków wykonane zostaną m.in.: izolacja fundamentów, remont schodów, w innych - renowacja fasady, prace konserwatorskie stolarki okiennej i drzwiowej czy wymiana pokrycia dachu.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Pieniądze (161 tys. zł) mają być przeznaczone jeszcze m.in. na konserwację grobowca rodziny Gustawa Geyera, mauzoleum Dawida Prussaka na Cmentarzu Żydowskim (40 tys. zł) czy pałacu Arnolda Stillera (80 tys. zł). Tu ma być przeprowadzona renowacja elewacji wschodniej - od ryzalitu wejściowego do narożnika południowo-wschodniego.

Miejski konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska zwraca uwagę, że miasto od kilku lat wspiera m.in. prace konserwatorskie czy restauratorskie w zabytkach, których nie jest właścicielem. W ub. roku była to kwota 2,5 mln zł, w tym jest to 3,5 mln zł. (PAP)