Teatr mieścić się będzie w usytuowanych na Wzgórzu Zamkowym, pochodzących z XVIII w., budynkach dawnej kuźni i dworu starościńskiego. Nowa siedziba składać się będzie z trzech części. Projekt, który zyskał uznanie władz miasta, zakłada bowiem wybudowanie „łącznika”, między istniejącymi obiektami.

„Nowa siedziba będzie łączyła to co stare, a jednocześnie wprowadzała elementy bardzo nowoczesne. W +starej tkance+ wnętrza będą bardzo nowoczesne, z nowoczesną funkcją i wyposażeniem. To elementy bardzo ważne dla funkcjonowania współczesnego teatru” – powiedziała Anna Staszewska-Furmanek z łódzkiej pracowni architektonicznej „Cezary Furmanek”. Dodała, że największym problemem było połączenie poziomów istniejących budynków.

„Każdy z budynków miał inny, doszły do tego różnice poziomów w terenie. Nawet teatr w Jeleniej Górze nie miał takiej różnicy poziomów jak w tym wypadku. Ten problem pozwolił nam pokonać budynek +łącznika+, w którym znajdą się podnośniki do przemieszczania się dekoracji i winda dla aktorów” – podkreśliła Staszewska-Furmanek.

W dworze starościńskim zlokalizowana będzie mała scena, widownia dużej sceny, foyer dla widzów, bufet, zaplecze sanitarne, szatnie i kasy biletowe. W nowo wybudowanej części powstanie duża scena z zapleczem (zapadnie, kieszeń sceniczna i magazyn) oraz część garderób. Natomiast w dawnym budynku kuźni znajdą się pomieszczenia administracyjne, techniczne, pracownia plastyczna oraz indywidualne garderoby gościnne.

Przebudowane zostaną dachy istniejących budynków z zachowaniem ich formy kopertowej. Zmianie ulegnie również częściowo zagospodarowanie wokół budynku, ze względu na planowaną rozbudowę oraz zapewnienie dojazdów i dojść do budynków, a także wyeksponowanie miejsca pamięci.

Według dyrektora Wydziału Inwestycji kieleckiego Urzędu Miasta Bernarda Oziębłego największą zaletą projektu jest funkcjonalność. „Musieliśmy się dostosować do kanonów, które obowiązują przy ochronie zabytków. To co nam zaproponowali architekci pod kątem funkcjonalności i rozkładu poszczególnych stref, ich skomunikowania w taki prosty i czytelny sposób – to nas naprawdę ujęło. Mieliśmy jeszcze możliwość zlecenia trzeciej koncepcji według naszych wytycznych, ale stwierdziliśmy, że ten projekt spełnia nasze oczekiwania” – powiedział Oziębły.

Dyrektor teatru Robert Drobniuch dodał, że komfort aktorów i widzów będzie nieporównywalny do tego, który zapewnia obecna siedziba placówki mieszcząca się przy ul. Dużej.

„Cieszę się, że to będzie większa przestrzeń, jedna duża scena i jedna kameralna. Pozwoli nam to realizować nowy program, i rozszerzyć ten który mamy. Myślę tutaj przede wszystkim o spektaklach muzycznych, do realizacji których będziemy mieli odpowiednie warunki” – powiedział Drobniuch.

Według dyrektora Oziębłego pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć w drugiej połowie 2018 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2019 r., lub początek 2020. Koszt inwestycji wyniesie ok. 20 mln zł, z czego 13 mln to unijne dofinansowanie.

Kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarto pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.

"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W repertuarze ma adaptacje największych, polskich i światowych dzieł literackich i dramatów współczesnych, realizowane przez wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne. (PAP)