Jak powiedział w czwartek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Piotr Stachura, trwająca od 2012 roku modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) będzie kosztować około 900 mln zł.
„Do wykonania pozostało nam jeszcze jedno zadanie, które dotyczy poprawy systemu ochrony przeciwpowodziowej. W ramach modernizacji WWW chcemy stworzyć centrum operacyjne, w którym będzie można monitorować wszystkie urządzenia i sytuację na rzekach. To będzie taki mózg całego WWW” - dodał Stachura.

Rzecznik poinformował, że trwają już prace nad specyfikacją i wyborem sprzętu niezbędnego do uruchomienia centrum monitorującego obiekty WWW. „Decyzja Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu dofinansowania dla naszej inwestycji to ostateczne potwierdzenie, że do połowy roku modernizacja WWW powinna się zakończyć” - powiedział Stachura.

Inwestycja współfinansowana jest w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" z funduszu spójności na lata 2007-13.
Modernizacja WWW razem z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny tworzy największy projekt hydrologiczny w Polsce.

Głównym celem modernizacji jest zwiększenie przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego do takiego poziomu, by mógł on przyjąć falę powodziową o wielkości z 1997 r., czyli około 3100 m sześc. na sekundę. Obejmuje aż 55 obiektów w dorzeczu Odry i Widawy, m.in. przebudowywane są bulwary Odry w centrum Wrocławia, pogłębiane koryto rzeki, przebudowywane śluzy i kanały.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Zapewni bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ma kosztować ponad 2,5 mld zł. Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma być gotowy w 2017 r.(PAP)