Komisja Europejska ogłosiła w czwartek wart 200 mln euro program grantów dla małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, w Gruzji i w Mołdawii. KE liczy, że program ten pomoże wygenerować inwestycje o wartości 2 mld euro. 
Pieniądze na granty mają pochodzić przede wszystkim ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Program jest przewidziany na dziesięć lat. Ma wesprzeć małe i średnie firmy w trzech krajach Partnerstwa Wschodniego, które podpisały z UE umowy stowarzyszeniowe, wraz z porozumieniem o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu. 
"Komisja Europejska obiecała podjęcie konkretnych kroków, by zwiększyć handel i wymianę między Unią a jej wschodnimi partnerami. Dziś realizujemy obietnice" - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker. Dodał, że inwestycje warte 2 mld euro pomogą wzmocnić konkurencyjność lokalnych firm, które będą tworzyć więcej miejsc pracy. "To dowód mocnego zaangażowania UE w dalsze pogłębianie naszej współpracy ze wschodnimi partnerami" - dodał Juncker. 
Program ogłoszono w Rydze na forum biznesowym, które towarzyszy rozpoczynającemu się w czwartek wieczorem szczytowi Partnerstwa Wschodniego.