Władze Katowic od kilku lat akcentują rolę edukacji ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, przy kształtowaniu postaw proekologicznych i zwalczaniu skutków tzw. niskiej emisji. W tym kontekście wraz z partnerami organizują m.in. Leśny Piknik Ekologiczny "Ekoodpowiedzialni" (w ub. roku odbył się 22 maja) czy Dni Energii Miasta Katowice (w 2016 r. 23 i 24 września).

Jak zaakcentował w środowej informacji prezydent Katowic Marcin Krupa, na pikniku całe rodziny będą mogą spotkać się praktycznie w sercu Katowic i dwumilionowej metropolii. „To ważne, by kształtować ekologiczne zachowania w naszym życiu. Podczas pikniku będzie można się o tym przekonać, korzystając z ponad 100 przygotowanych atrakcji” - zaznaczył.

Atrakcje przygotowują miejskie spółki i instytucje, działające w Katowicach firmy, a także przedsiębiorcy i organizacje zainteresowane tematyką. W tym roku zapewnią m.in. terenową grę planszową, interaktywny tor przeszkód, tworzenie ekozabawek i ekoludków z biodegradowalnych klocków, budowanie wodociągów czy rodzinną grę terenową.

Dokładnie pokazane zostaną: śmieciarka do odbioru odpadów selektywnych, samochód czyszczący, czy kamera do inspekcji rur. Wystawione będą: kurtyna wodna, zabytkowy saturator oraz alkogogle. Przygotowane mają również zostać m.in. możliwość wymiany elektrośmieci na sadzonki, Park Praw Natury, Przystanek Śniadanie, spektakl teatralny, Eko-kabaret i koncert zespołu Beltaine.

Jedno ze stoisk przygotują Lasy Państwowe. Dzięki zaangażowaniu nadleśnictw z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły, będzie tam można podglądać „Sekretne życie pszczół”, zobaczyć „Niezwykły mikroświat”. Dzieci będą mogły zagrać w „Leśne koło fortuny”, nauczyć się budować budki lęgowe, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Będzie także składanie modelu domu i „Leśna zgadula”.

Pracownia Edukacji Żywej zaprosi na pikniku do poznawania łąki, a Zakład Zieleni Miejskiej nauczy, jak dbać o rośliny i pokaże kosiarki, piły czy traktory, które pomagają dbać o zieleń w mieście. Niezależnie od możliwości dotarcia na piknik z centrum bezpłatnymi autobusami linii S3, przed południem będzie też można wybrać się bezpłatnym busem do dostrzegalni przeciwpożarowej na katowickim wzgórzu Wandy.

Katowiccy specjaliści odpowiadający za ekologię i środowisko będą mówić na pikniku m.in. o swojej pracy. Jak zaznaczyła szefowa wydziału kształtowania środowiska tamtejszego magistratu Barbara Lampart, w mieście tych rozmiarów wszelkie zadania związane z ekologią odbywają się na wielką skalę.

„Przykładowo ilość szkła zebranego i poddanego recyklingowi w 2016 r. wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad 17 mln butelek, a z przeznaczonej do recyklingu makulatury można by wyprodukować 2705 ton papieru” - wskazała Lampart, zapraszając na wydarzenie.

Jej urzędnicy na co dzień pracują też m.in. przy przedsięwzięciach związanych z ochroną powietrza; np. na przestrzeni dwóch miesięcy dwukrotnie organizowali cykle spotkań dla mieszkańców, podczas których przedstawiali możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła.

W tym roku, niezależnie od działań innych instytucji, samorząd Katowic planuje dofinansować na swoim terenie wymianę prawie 800 pieców oraz montaż prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii. Kwota dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania może w Katowicach sięgnąć 10 tys. zł.

Miasto coraz intensywniej stara się wspierać i promować działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków. Wiosną ub. roku prezydent Katowic zapowiedział 10-letni Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W latach 2018-2027 co roku po 5 mln zł ma być przeznaczane na dotacje do zmiany ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów, a kolejne 5 mln zł – na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy.

W latach 2010–2015 przy wsparciu łącznie prawie 13 mln zł z budżetu katowickiego samorządu w mieście wymieniono 1 524 źródła ciepła i zamontowano 543 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jednocześnie katowicka straż miejska ponad 3,3 tys. razy kontrolowała nieruchomości pod kątem gospodarowania odpadami (w tym także kontroli spalania w domowych paleniskach śmieci).

W 2015 r. Katowice dofinansowały wymianę 355 kotłów za blisko 1,8 mln zł, w 2016 roku było to 515 pieców za ponad 4 mln zł. Dodatkowo w latach 2015–2016 miasto dofinansowało kwotą ponad 1,1 mln zł instalację 197 źródeł odnawialnej energii. W tym roku planowane jest wsparcie dla wymiany prawie 800 pieców oraz montażu prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii.(PAP)