Tym produktem jest tzw. plastyfikator nieftalanowy Oxoviflex, który może być stosowany do wytwarzania wyrobów z PVC (polichlorku winylu): wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór czy folii i opakowań; także wyrobów mających kontakt z żywnością czy zabawek dla dzieci. Plastyfikator powstał dzięki współpracy przedstawicieli Grupy Azoty ZAK SA i działającego w Kędzierzynie-Koźlu Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia.

Obecny na oficjalnym otwarciu instalacji minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podkreślał, że inwestycja ZAK SA to „doskonały przykład udanego zastosowania polskiej myśli technologicznej i udanej współpracy między polskim biznesem a nauką”. „Nie wyobrażam sobie większej radości dla członka polskiego rządu niż ta, gdy może powiedzieć, że polski pomysł, polski kapitał, polski inżynier i polski naukowiec na końcu patentują polski patent i podnoszą efektywność i konkurencyjność swojej firmy” – mówił.

Dodał, że jako minister skarbu „wyraźnie nakreślił ścieżkę rozwoju” firm, które nadzoruje bądź w których znaczny udział ma skarb państwa - ma to być rozwój poprzez inwestycje i innowacje. „Dlatego cieszę się, że w tym segmencie dążenia do podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki polska chemia, której filarem jest Grupa Azoty, (…) jest jednym z liderów realizowania tej filozofii budowania siły i stawiania roztropnie na rozwój poprzez inwestycje i implikowanie rozwiązań wysokotechnologicznych” – mówił Karpiński.

Prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu Adam Leszkiewicz podał, że nowa instalacja ma moce produkcyjne rzędu 50 tys. ton rocznie, kosztowała prawie 42 mln zł i została wybudowana w ciągu 12 miesięcy. „To, że jest instalacją opartą o naszą technologię, jedną z najnowocześniejszych w tej chwili w Europie, że mamy patent – to jest niezwykle ważne” - podkreślał Leszkiewicz.

Mówił też, że nowa instalacja jest częścią programu inwestycyjnego Grupy Azoty. „Budujemy nową elektrociepłownię, modernizujemy instalację amoniaku, mocznika, (…) remontujemy po raz pierwszy od ponad 50 lat nasz magazyn nawozowy. Każda z tych inwestycji to określona wartość, to określone nakłady i określone szanse rozwojowe dla nas” - wymieniał prezes ZAK SA. I dodał: „Także niedługo będziemy mieć dla państwa nowy produkt: estry specjalne, gamę produktów, która będzie kierowana pod konkretnych klientów, pod konkretne branże. Pracujemy w tej chwili nad projektem bazowym i mam nadzieję, że w drugiej połowie 2017 r. zaprosimy na podobną uroczystość jak ta”.

Jak wynika z podawanych wcześniej przez kędzierzyńską firmę informacji, ZAK SA przeznaczy w tym roku na inwestycje 290 mln zł.

Prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski podał, że przez sześć najbliższych lat cała spółka planuje wydać łącznie 7 mld zł na zrównoważony rozwój. „W tym roku w całej grupie będzie jeszcze tego typu wydarzeń kilka, jak również będzie wmurowanych kilka kamieni węgielnych” – zapowiedział w środę Jarczewski. Mówił, że otwierana w Kędzierzynie-Koźlu instalacja Oxoviflexu „jest odzwierciedleniem aspiracji, dążeń i realnych działań grupy”.

Firma ZAK SA podała w przesłanym PAP komunikacie, że plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PVC i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby niemal niemożliwa.

Grupa Azoty ZAK SA to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jest częścią koncernu chemicznego – Grupy Azoty. Jej oferta skierowana jest do takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy. Zatrudnia 1,6 tys. osób.

W swoim komunikacie resort skarbu podał, że w 2014 r. Grupa Azoty została wpisana na listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, w nadzorze Ministra Skarbu Państwa. (PAP)