Na słupach energetycznych jest ich na tym obszarze blisko 1,5 tys. Niektóre takie domy" mogą ważyć nawet 2 tony.

„W naszym najbliższym otoczeniu ubywa wysokich drzew, nie ma już praktycznie dachów krytych strzechą. W związku z tym bociany coraz częściej na lokalizację gniazda wybierają słupy energetyczne" - powiedział podczas czwartkowej konferencji w Tarnowskich Górach ornitolog dr Jacek Betleja z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wyjaśnił, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umieszczenie na słupie specjalnej platformy, na której zbudowane będzie gniazdo. Zamontowana powyżej przewodów platforma zapewnia ptakom bezpieczeństwo, chroniąc je też przed drapieżnikami, np. kunami.

Bocianie gniazda rozrastając się z roku na rok mogą być bardzo ciężkie – największe ważą nawet dwie tony. Ich sąsiedztwo z liniami energetycznymi może być niebezpieczne dla ptaków i ich młodych; niesie też ze sobą ryzyko awarii sieci energetycznych.

Podczas konferencji w Tarnowskich Górach (Śląskie) poinformowano o pomocy, jakiej udzielają bocianom energetycy ze spółki Tauron Dystrybucja w ramach projektu "Bocian nasz”.

„Każdego roku oczyszczamy gniazda i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, którymi płynie energia. To z jednej strony pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a z drugiej strony stanowi ważny element utrzymania sieci energetycznych w dobrym stanie technicznym” – wyjaśnił Marcin Marzyński ze spółki.

Firma organizuje również szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, jak profesjonalnie przygotować gniazdo i jak bezpiecznie umieścić je na platformie. Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania. Kontuzjowane zwierzęta, np. młode, które wypadły z gniazda, przewożą do specjalistycznych ośrodków.

Jak przypomniał dr Betleja, Polska jest krajem, gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych. Z naszego kraju pochodzi co czwarty ptak tego gatunku.

Spółka Tauron Dystrybucja działa na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz powiatu dębickiego. (PAP)