W miniony poniedziałek przed Ministerstwem Rozwoju stanęła wystawa prac najlepszych projektów na model domu wielorodzinnego, wyłonionych w konkursie zorganizowanym w ramach programu Mieszkanie plus. Wystawę można oglądać do 12 października przed budynkiem resortu.

Na wystawie zaprezentowano wyróżnione w konkursie cztery projekty oraz siedem, które zakwalifikowały się do finału. Wyróżnienia otrzymały cztery pracownie: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio oraz Mateusz Herbst.

Jak przypomniał Kwieciński "wzorcowy dom jednorodzinny będzie w tej chwili wykorzystywany przy inwestycji, którą realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w Katowicach przy ul. Korczaka".

Jego zdaniem wystawa jest "o tyle ważna, bo pokazuje jak polskie środowisko architektów, projektodawców jest silnie zainteresowane udziałem w tym programie i pokazuje, że ma pełne kompetencje do tego, żeby włączyć się w ten program".

Wiceminister rozwoju ocenił, że program Mieszkanie plus, w części realizowanej przez BGKN "idzie bardzo dobrze". "W budowie mamy 1200 mieszkań, ok. 10 tys. mieszkań jest objętych postepowaniem. Pracujemy nad kolejnymi lokalizacjami" - powiedział.

Obecny na briefingu wiceprezes BGKN Włodzimierz Stasiak zaznaczył, że "BGKN realizując komercyjną część programu Mieszkanie plus +Mieszkania dla Rozwoju+ (...) wpisuje się w wieloletnią tradycję wspierania budownictwa mieszkaniowego realizowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego".

Przypomniał, że "celem konkursu na wielorodzinny dom modelowy było stworzenie wysokiej jakości budynków mieszkalnych, przyjaznych rodzinom i lokalnym społecznościom, spełniających rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne". Chodziło o to - jak tłumaczył - żeby pokazać rynkowi najlepsze rozwiązania, pomysły przy możliwie niskim koszcie budowy, nie większym niż 2 tys. zł za m kw. powierzchni użytkowej mieszkań.

"Te projekty, które zostały nagrodzone charakteryzują się przede wszystkim dobrą funkcjonalnością urbanistyczną i dobrą technologią. Uznaliśmy, że jest potrzeba kontynuować pracę z tymi nagrodzonymi pracowniami, ale też jesteśmy otwarci na współpracę z innymi, które przeszły do drugiego etapu konkursu" - mówił.

Wyraził nadzieję, że być może w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszone, kto będzie realizował projekt w Katowicach przy ul Korczaka. Z kolei, pozostałe prace - jak dodał - mają możliwość realizowania swoich projektów w innych lokalizacjach.

"Nasze cele są bardzo ambitne, bo też są bardzo duże wyzwania" - powiedział Stasiak. Wskazał, że Polska, aby dorównać średniej unijnej liczbie mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców, w perspektywie do 2030 roku musi zbudować ok. 2 mln 750 tys. mieszkań. Oznacza to, że w Polsce powinniśmy budować ok. 60 tys. mieszkań rocznie, czyli o ok. 40 proc. więcej - tłumaczył.

Stasiak podkreślił, że w programie Mieszkanie plus widzi także "miejsce dla prywatnych inwestorów". "Mam nadzieję, że podejmą to wyzwanie, dostrzegą, że jest tak olbrzymia luka na rynku mieszkaniowym i wezmą udział w tym programie w celu niwelacji tak poważnego problemu społecznego" - dodał.

Konkurs na wielorodzinny dom modelowy przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie, do którego zgłosiło się 75 pracowni, uczestnicy przygotowali projekty zabudowy wielorodzinnej dla teoretycznej lokalizacji. W drugim etapie, w którym rozpatrywano 11 prac, architekci mieli za zasadnie dopasować swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki, położonej w Katowicach przy ul. Korczaka. Prace oceniał sąd konkursowy, który zdecydował o przyznaniu czterech równorzędnych nagród.

W pilotażu programu Mieszkanie plus, realizowanym przez BGK Nieruchomości, powstaje obecnie ponad 1,2 tys. mieszkań. Pierwszych 96 lokali ma zostać oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie, a kolejnych 186 - w czerwcu przyszłego roku w Białej Podlaskiej. BGKN realizuje też inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni.(PAP)

autorzy: Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz