Nowy dzierżawca ma zająć się prowadzeniem szpitala w ciągu czterech miesięcy. Przejmie część nieruchomości, sprzęt i aparaturę szpitalną.

Przetarg na dzierżawę organizował sam szpital. Centrum Dializa zaproponowało mu 200 tysięcy zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki, kaucję 4 mln zł oraz udzielenie gwarancji zatrudnienia i warunków płacowych dla obecnych pracowników na najbliższy rok.

Jak poinformował PAP wicestarosta augustowski Jarosław Szlaszyński, pacjenci dalej będą leczeni w ramach obecnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który dzierżawca przejmuje od szpitala.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych augustowskiego szpitala Maria Iwanow powiedziała PAP, że pracownicy są zbulwersowani decyzją władz powiatu i szpitala. "Jesteśmy niezadowoleni, wystraszeni co z nami będzie" - powiedziała. Dodała, że kilka związków zawodowych w szpitalu wystosuje pismo do dyrekcji i starostwa przeciwko dzierżawie placówki.

Według dyrektor szpitala Danuty Zawadzkiej dzierżawa była najkorzystniejszym rozwiązaniem dla szpitala, który ma prawie 20 mln zł długu. To był jedyny sposób na jego oddłużenie - dodała.

Zawadzka uważa, że spółka jest zobowiązana zapewnić obecny zakres bezpłatnych usług medycznych i nie może ich zmniejszyć. Dzierżawca szpitala będzie mógł jednak prowadzić w placówce dodatkowe płatne usługi medyczne.

W szpitalu powiatowym w Augustowie pracuje prawie 300 osób. Może on przyjąć maksymalnie 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

Centrum Dializa sp. z o.o. istnieje od 13 lat. W założeniu miała świadczyć usługi z zakresu hemodializoterapii. Obecnie na terenie kraju ma 39 stacji dializ. Ma również w dzierżawie dwa szpitale: w Łasku i Pszczynie. Szpital augustowski będzie trzecią placówką prowadzoną przez spółkę.