O wspólnym polsko-rosyjskim projekcie dotyczącym służby zdrowia poinformował dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Ryszard Wasiński. "Umowa w tej sprawie jest już podpisana, w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja projektu" - powiedział.

Projekt transgraniczny Polska-Litwa-Rosja, bo w jego ramach będzie realizowana współpraca polskich i rosyjskich szpitali, będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W projekcie wartym 6 mln euro będą uczestniczyć z polskiej strony trzy szpitale: wojewódzki w Elblągu, rehabilitacyjny dla dzieci w Ameryce koło Olsztynka oraz gruźlicy i chorób płuc w Olsztynie. Po stronie rosyjskiej w projekcie tym znalazły się trzy szpitale z obwodu kaliningradzkiego.

"Kwota 6 mln euro zostanie podzielona mniej więcej po połowie na stronę polską i rosyjską. W ramach projektu uczestniczące w nim placówki będą mogły wymieniać sprzęt, np. kupować karetki, przeprowadzać modernizacje czy szkolić kadrę zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki. Wymiana myśli naukowej jest bardzo istotna" - powiedział Wasiński. Dodał, że projekt zakłada też współpracę samorządów lekarskich w obu krajach.

Szpitale z warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego już wcześniej realizowały wspólne projekty (np. olsztyński szpital chorób płuc ze swoim odpowiednikiem w obwodzie - PAP), ale były one znacznie tańsze.

W poniedziałek Wasiński przedstawił projekt współpracy polskich i rosyjskich szpitali na IX Polsko-Rosyjskim Forum Turystycznym, które odbywa się w Lidzbarku Warmińskim. Zachęcał Rosjan do leczenia się w polskich szpitalach.

"Od 2006 roku prowadzimy monitoring liczby Rosjan leczących się w placówkach medycznych należących do samorządu województwa. Wtedy było do kilkadziesiąt osób rocznie, teraz dochodzimy do 200 osób" - poinformował i dodał, że w polskich szpitalach Rosjanie korzystają zarówno z diagnostyki, jak i poddają się zabiegom.

Polacy korzystają zaś z usług rosyjskich sanatoriów. "Liczymy na to, że mały ruch graniczny jeszcze zwiększy liczbę pacjentów z Rosji w naszych szpitalach" - powiedział Wasiński.

W forum uczestniczyło blisko 70 rosyjskich touroperatorów.(PAP)