Monitory trafiły w ostatnich dniach na oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzieci i noworodków. Jego ordynator, dr Wojciech Walas podkreślił, że sprzęt ten całkowicie zabezpiecza potrzeby jednostki. Dotychczas używane na oddziale monitory były stare, awaryjne i stopniowo wycofywane z użytku, bo nie można było zdobyć do nich części zamiennych.

„Tego typu sprzęt powinien być wymieniany co pięć lat. Nasz działał nieprzerwanie od siedemnastu. Psuł się i był już nieco przestarzały” – powiedział Walas.

Monitory przez całą dobę kontrolują podstawowe funkcje życiowe małych pacjentów. Sprawdzają jak pracuje ich serce, układ krążenia, śledzą oddech, mierzą ciśnienie. „Bardzo ważne jest też to, że można będzie je rozbudowywać, np. o urządzenia do oceny pracy mózgu” – dodał ordynator.

Poza monitorami, które już dotarły do opolskiego WCM, szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nowoczesny respirator. Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu Marek Piskozub poinformował, że w najbliższym czasie dostarczony będzie inkubator oraz urządzenie do przezskórnego pomiaru tlenu i dwutlenku węgla – oba wysokiej jakości.

„Będzie to inkubator hybrydowy, który łączy w sobie funkcję inkubatora zamkniętego i otwartego. Funkcje te zmienia się za pomocą jednego przycisku, dzięki czemu małych pacjentów nie trzeba przekładać z jednego urządzenia do drugiego” – wyjaśnił Walas. „Drugie z urządzeń pozwala bez konieczności pobierania krwi badać poziom dwutlenku węgla” - dodał.

WOŚP od kilku lat wspiera opolską placówkę medyczną, ale tegoroczna partia urządzeń to najbardziej hojny dar. „Wcześniej dostawaliśmy już m.in. pompy insulinowe, urządzenia do specjalistycznych badań słuchu u noworodków czy sprzęt na potrzeby urologii dziecięcej. W sumie w latach 2008-2012 dostaliśmy od WOŚP urządzenia za ponad 1,1 mln zł. Te, które trafiły już do nas lub trafią w tym roku, warte są około 2 mln zł” – powiedział dyrektor szpitala w Opolu.

Z informacji podanych na stronie WOŚP wynika, że sprzęty kupione przez Orkiestrę po ostatnim, listopadowym przetargu ubiegłego roku, dostały lub dostaną również szpital w Kędzierzynie-Koźlu - stanowisko resuscytacyjne i kardiomonitor noworodkowy; szpital w Nysie - stanowisko resuscytacyjne i kardiomonitor noworodkowy oraz Samodzielny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu - inkubator hybrydowy i respirator z automatyczną regulacją tlenu.

Rzecznik prasowy WOŚP Krzysztof Dobies poinformował, że sprzęt, który został kupiony m.in. dla opolskiego WCM po listopadowym konkursie ofert i przekazany w ostatnich dniach, został sfinansowany z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznego finału. (PAP)