Do tej pory pacjenci w regionie mieli możliwość korzystania z radioterapii wyłącznie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest filią WCO.

Nowa placówka medyczna ma leczyć chorych na raka z południowej części regionu. Docelowo ma przyjmować około tysiąca pacjentów rocznie. Jej otwarcie nastąpiło w listopadzie 2014 roku. Koszt wybudowania i wyposażenia wyniósł ok 40 mln zł.

- Radioterapię pacjentów rozpoczyna około dwutygodniowy proces planowania leczenia; to skomplikowane procedury diagnostyczne, każdą osobę trzeba odpowiednio przygotować. I ten proces po niedzieli rozpocznie się także w Kaliszu. 25 stycznia 2016 ruszamy z napromienianiem pacjentów – powiedział w piątek 8 stycznia 2016 dyrektor WCO profesor Julian Malicki.

Jak podkreślił, pełne uruchomienie ośrodka to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z południowej części regionu, którzy obecnie muszą przyjeżdżać na radioterapię do WCO.

Czytaj: Wielkopolska: potrzebne są nowe ośrodki radioterapii>>>

- Gdy pacjent musi dojechać około 140 km na terapię, to zawsze jest tak, że część osób na nią nie dociera. Teraz pacjenci mogą liczyć na miejscu na lepszą opiekę onkologiczną i dzięki temu może być ona bardziej skuteczna – powiedział.

Placówka nie mogła rozpocząć normalnej pracy, dopóki w Kaliszu nie było dwóch aparatów do radioterapii.

- Przez ponad rok ośrodek działał jedynie w zakresie poradnictwa onkologicznego. Dwa lata temu minister zdrowia anulował możliwość zakupu drugiego aparatu do radioterapii w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. W końcu ten drugi aparat został sfinansowany przez samorząd województwa – powiedział profesor Malicki.

Eksperci wskazują, że w Wielkopolsce cały czas brakuje sprzętu do radioterapii i kolejnych placówek leczniczych. WCO chciałoby docelowo stworzyć w regionie cztery ośrodki zamiejscowe. Trwają przygotowania do budowy ośrodka w Pile, niewykluczone, że ruszy on w ciągu ok. 3 lat. W dalszej kolejności rozważona będzie konieczność budowy ośrodków w Koninie i Lesznie.

Budowa ośrodka spełniającego odpowiednie wymogi i wyposażonego w dwa aparaty terapeutyczne to łączny koszt około 50 - 60 mln zł. W WCO z radioterapii korzysta około 5 tysiecypacjentów rocznie.(pap)