Oświadczenie WHO zostało opublikowane cztery dni po tym, jak w Stanach Zjednoczonych zatwierdzono profilaktyczne stosowanie leku Truvada firmy Gilead przez osoby niezarażone wirusem, ale utrzymujące kontakty seksualne z nosicielami HIV.

Truvada zawiera stosowane w terapii osób zakażonych HIV substancje tenofowir i emtrycytabinę. Lek jest powszechnie stosowany w leczeniu osób, które już są nosicielami, a koszt rocznej terapii jednej osoby wynosi w USA prawie 14 tys. dolarów. Truvada to pierwszy lek, który zatwierdzono w profilaktyce HIV/AIDS.

Rzeczniczka WHO Sarah Russell powiedziała, że organizacja nie może zalecić konkretnego preparatu, jednak powinien być to lek podobny do Truvady. WHO ma nadzieję, że producent leku obniży cenę specyfiku w krajach najbiedniejszych. Russell wyraziła nadzieję, że koszt terapii jednej osoby będzie tam zredukowany do około 100 dolarów rocznie.

WHO zauważa, że badania prowadzone m.in. w Kenii i Ugandzie potwierdziły wysoką skuteczność leków antyretrowirusowych w profilaktyce osób mających partnerów zakażonych HIV.

Organizacja zasugerowała uruchomienie przez zainteresowane kraje projektów pilotażowych, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak stosować profilaktykę w walce z HIV. Ich rezultaty zostaną ocenione przed zaplanowaną na przyszły rok publikacją szczegółowych wytycznych WHO w sprawie profilaktycznego stosowania leków na HIV. (PAP)