Pododdział Patologii został utworzony w Szpitalu Bielańskim w 2009 roku, jako część Oddziału Neonatologicznego. Na Patologii leczone są wcześniaki i noworodki ze schorzeniami wrodzonymi. W 2014 roku ze względu na konieczność zwiększenia miejsc dla hospitalizacji noworodków podjęto decyzję o adaptacji powierzchni po byłej aptece (około 245 metrów kwadratowych) dla potrzeb Pododdziału Patologii. Na czas rozbudowy pododdziału jego "stara" część cały czas przyjmowała pacjentów.


Po rozbudowie pododdział pozwala na jednoczesne hospitalizowanie 16 noworodków. W zaadaptowanych pomieszczeniach zostały zlokalizowane: cztery stanowiska opieki ciągłej, dwa stanowiska dla noworodków wymagających powtórnej hospitalizacji z możliwością noclegu matki, dwa stanowiska dla noworodków wymagających izolacji ze względów epidemiologicznych oraz tzw. strefy hotelowe dla matek.

Czytaj: Otwarto nowy budynek Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie >>>

Poza tym, nowa część pododdziału została kompleksowo wyposażona w aparaturę medyczną, taką jak między innymi  inkubatory, pompy infuzyjne i respiratory. Koszt rozbudowy pododdziału wyniósł 1,8 mln zł i został sfinansowany ze środków miasta.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że miasto stara się systematycznie modernizować warszawskie szpitale.
- Na ogół te szpitale składają się z takich dwóch części - tej starszej, która jest modernizowana i odnawiana, oraz tej zupełnie nowej, której zazdroszczą nam ci, którzy nawet przyjeżdżają z tzw. zachodu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.


Dodała, że miasto przez ostatnie osiem lat zainwestowało w służbę zdrowia ponad 1 mld zł. Stołeczny ratusz podaje, że w latach 2007-2014 miasto przekazało dla Szpitala Bielańskiego dotacje inwestycyjne w kwocie 60,8 mln zł.

Pieniądze przekazane przez miasto, Szpital Bielański wykorzystał w ciągu ostatnich ośmiu lat na pełną modernizację wszystkich oddziałów szpitalnych i przychodni.

Na początku Pododdział Patologii miał osiem stanowisk dla najciężej chorych noworodków i cztery stanowiska intensywnej terapii. Już w pierwszym roku działania oddziału leczonych tu było około  200 noworodków, ta liczba w ostatnich latach uległa podwojeniu.

Adaptacja powierzchni byłej apteki pozwoliła na dwukrotne powiększenie powierzchni oddziału i dwukrotne zwiększenie stanowisk dla chorych noworodków.(pap)