Pikietujący, głównie młode kobiety, trzymali arkusze styropianu z hasłami: ,,Nie odbierajmy gwałcicielom prawa do ojcostwa", ,,Chcemy umierać za nasze płody", ,,Biskup lepszy od Boga", ,,Gwałciciel sprawcą cudu życia", ,,Prezerwatywa balonem do piekła", ,,10-latka to świetna matka".

,,Celem akcji jest, aby nie doprowadzić do kolejnych zagrażających kobietom zmian w obecnej ustawie antyaborcyjnej, która i tak jest jedną z najbardziej radykalnych w Europie. Te propozycje biskupów, posłów, tak zwanych obrońców życia są bardzo groźne. Skoro nie doszło do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, to znaczy, że pod ich wpływem może dojść do wprowadzenia zmian w obecnej ustawie, za co kobiety zapłacą życiem i zdrowiem" - mówiła Katarzyna Bratkowska z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Na początku lipca Sejm skierował do prac w komisjach obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej dążący do całkowitego zakazu przerywania ciąży. SLD przedstawił natomiast projekt ustawy o świadomym macierzyństwie zakładający liberalizację przepisów antyaborcyjnych. (PAP)

brw/ itm/ gma/