Co roku do szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodu omdleń zgłasza się około 250 dzieci. Przyczyny mogą być różnorodne, często związane są z nieprawidłowym działaniem trudnego do diagnozowania autonomicznego układu nerwowego - podkreślił podczas otwarcia pracowni reprezentujący oddział kardiologii dr Tomasz Floriańczyk. 

W pracowni dziecko kładzione jest na specjalnym stole, który można w sposób kontrolowany bezpiecznie przechylać do pozycji pionowej. Rejestrując takie parametry jak tętno, ciśnienie tętnicze czy gazometria - i analizując je za pomocą odpowiedniego programu, lekarz może postawić szybką i dokładną diagnozę. Tuż obok znajduje się pracownia echokardiografii z najnowocześniejszą na świecie aparaturą, pozwalającą na badanie serca 3D w czasie rzeczywistym. 

Dzięki właściwemu rozpoznaniu przyczyn omdleń znacznie zmniejsza się ryzyko związanych z nimi urazów. 
Otwarcie Pracowni Testów Pionizacyjnych w nowoczesnym szpitalu pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Żwirki i Wigury rozpoczyna realizację Programu Nowoczesnej Kardiologii Dziecięcej oraz Programu Zaawansowanej Małoinwazyjnej Chirurgii Dziecięcej. Oba programy to efekt długoletniej współpracy Samodzielnego Publicznego Szpitala Dziecięcego Klinicznego w Warszawie i Fundacji The Quo Vadis - Gavell Family Foundation. 

- Fundacja Rodziny Pana Gavella przekazała Szpitalowi niemal 2,4 mln zł na wdrożenie programów, w tym szkolenia lekarzy i zakup sprzętu pozwalającego nam walczyć o życie - poinformował dyrektor szpitala, Robert Krawczyk. - Cały mój zespół jest głęboko wdzięczny za wsparcie i za możliwość realizowania Programu Chirurgii Małoinwazyjnej w naszym szpitalu – powiedział profesor Andrzej Kamiński, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii, dziękując fundacji. 

Na uroczystym otwarciu Pracowni Testów Pionizacyjnych obecni byli przedstawiciele ambasady amerykańskiej, profesor Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezes The Quo Vadis - Gavell Family Foundation, Stefan M. Gavell wraz z rodziną i bliskimi. Wraz z dyrektorem szpitala uroczyście odsłonił tablicę upamiętniającą współpracę szpitala z Fundacją The Quo Vadis - Gavell Family Foundation założoną przez polskiego patriotę Stefana F. Gawła. 

Urodzony w okolicach Krakowa Stefan F. Gaweł w czasie wojny walczył w lotnictwie polskim, francuskim i Royal Air Force, a następnie studiował ekonomię, nauki polityczne i filozofię na Oksfordzie (gdzie jako pierwszy w historii cudzoziemiec przewodniczył samorządowi studenckiemu). Uzyskał amerykańskie obywatelstwo i przez 30 lat pracował dla FAO - agendy ONZ. Założona przez niego fundacja od lat zapewnia stypendia i pomoc medyczną polskim dzieciom. Za przekazane fundusze zostały kupione pompy infuzyjne, narzędzia laparoskopowe, urządzenie do bezkrwawego usuwania migdałków, narzędzia chirurgiczne, nowoczesny stół operacyjny, kardiomonitory, a ostatnio 2 ultrasonografy i wyposażenie nowoczesnej pracowni. (pap)