Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że nowo wybudowany szpital ułatwi dostęp mieszkańcom regionu do nowoczesnych metod leczenia nowotworów. „Do tej pory radomianie musieli jeździć na radioterapię do szpitali onkologicznych w innych miastach. Teraz tego rodzaju terapię będą mieć na miejscu” – wyjaśnił prezydent.

 

Placówka otwierana była etapami. Od grudnia ub. roku szpital ma kontrakt z NFZ na podawanie pacjentom chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Centrum zabiega także o kolejną umowę z NFZ, która umożliwi bezpłatne leczenie większej liczby pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi. Chodzi o świadczenia z zakresu teleradioterapii i brachyterapii (dziedziny radioterapii polegającej na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych).

 

Jak powiedział dr Jarosław Łyczek, ze względu na duże zapotrzebowanie pacjentów z regionu radomskiego na radioterapię, nie czekając na kontrakt z NFZ, placówka od marca przyjmuje po kilkunastu pacjentów dziennie. Są oni – jak zapewnił lekarz – leczeni bezpłatnie. Według dr. Łyczka, w radomskim centrum metodą radioterapii leczonych będzie ok. 2 tys. chorych rocznie.

 

Dyrektor zarządzająca placówką Dorota Ząbek podkreśliła, że Radomskie Centrum Onkologii (RCO)jest w stanie zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów z zakresu radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Dodała, że w szpitalu pracować będą doświadczeni lekarze z różnych ośrodków onkologicznych w Polsce.

 

Według dyrektorki, zapotrzebowanie na świadczenia medyczne oferowane przez RCO jest duże. „Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów - w promieniu 70 km od Radomia co roku odnotowuje się około 4,8 tys. nowych zachorowań na nowotwory” – podkreśliła Ząbek.

 

Radomskie Centrum Onkologii dysponuje trzema oddziałami: onkologii, radioterapii (z możliwością świadczenia usług chemioterapii) i chirurgii onkologicznej. W ramach oddziału radioterapii funkcjonuje pracownia teleradioterapii wyposażona w trzy nowoczesne akceleratory oraz pracownia brachyterapii.

 

Placówka ma także oddział intensywnej opieki medycznej, dwie sale operacyjne, dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczną w postaci: aparatury do tomografii emisyjnej pozytonowej tzw. PET, a także USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

 

Głównym inwestorem i pomysłodawcą utworzenia szpitala onkologicznego w Radomiu jest Marek Jutkiewicz, przedsiębiorca i główny udziałowiec m.in. spółki Kliniki Neuroradiochirurgii, która prowadzi Centrum Gamma Knife w Warszawie, a teraz także Radomskie Centrum Onkologii.

 

„Obydwie te placówki mogą się uzupełniać. W Centrum Gamma Knife w Warszawie stosowane jest leczenie przy użyciu tzw. "noża gamma", najnowocześniejszego urządzenia używanego w neurochirurgii i onkologii, m.in. przy leczeniu guzów mózgu” – podkreślił prezes spółki Kliniki Neuroradiochirurgii, Tomasz Jankowski.

 

Koszt inwestycji w Radomiu to 120 mln zł, z czego ok. 50 mln zł – to wartość zakupionej aparatury medycznej. (PAP)