Jak poinformowała rzeczniczka szpitala Ewa Tarnowska-Ciotucha, m.in. skróci się droga pacjenta na neurologię ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ma to ogromne znaczenie w przypadku osób z udarami, które powinny jak najszybciej uzyskać specjalistyczną pomoc – zgodnie z zasadą, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze będą rokowania dla chorego.

W nowym pawilonie neurologicznym przewidziano 30 łóżek dla chorych – w tym cztery do intensywnej opieki medycznej. „Dużym udogodnieniem będą węzły sanitarne w każdej sali, a także łazienki dostosowane do osób niepełnosprawnych” – dodała rzeczniczka.

W ciągu roku szpital im. Kopernika w Piotrkowie przyjmuje średnio 1600 pacjentów neurologicznych. Około 230 osób jest poddawanych terapii w oddziale rehabilitacji neurologicznej.

Jak podkreślił za-ca dyrektora szpitala Roman Cichosz, dzięki temu, że budowa nowego pawilonu została ukończona o dwa miesiące wcześniej niż przewidywała umowa z wykonawcą, szpital ma więcej czasu na staranne zagospodarowanie przestrzeni i wprowadzenie chorych do obiektu, co zaplanowano na ostatnie dni września.

Rzeczniczka dodała, że nie jest to jedyna inwestycja, którą obecnie realizuje szpital w Piotrkowie. Do końca bieżącego roku planuje się uruchomienie pracowni hemodynamiki, gdzie wykonywane będą ratujące życie zabiegi kardiologii inwazyjnej. Obecnie pacjenci z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego z Piotrkowa i okolic są transportowani do Pracowni Hemodynamiki w Tomaszowie Mazowieckim lub Bełchatowie.

Nowy budynek oddziału neurologicznego, wraz z wyposażeniem, to koszt 3,5 mln zł. Na pracownię hemodynamiki przeznaczono ok. 800 tys. zł. Obie inwestycje są realizowane ze środków własnych szpitala.

Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zapewnia opiekę medyczną mieszkańcom całego powiatu piotrkowskiego. W placówce działa 17 oddziałów oraz 11 przychodni. Rocznie hospitalizowanych jest tam ok. 15 tys. chorych. (PAP)