Największym szpitalem, który leczy chorych onkologicznie, jest na Warmii i Mazurach Poliklinika MSW Olsztyn. Wykonuje się tu operacje onkologiczne oraz zabiegi chemio- i radioterapii.

"Przyjęcia na oddziały związane z leczeniem onkologicznym odbywają się prawie na bieżąco - średni czas oczekiwania na leczenie szpitalne wynosi siedem dni" - poinformował PAP rzecznik prasowy olsztyńskiej polikliniki. Dodał, że oczekiwanie na planowy zabieg wynosi w tym szpitalu 10-12 dni.

Rzecznik szpitala zapewnił, że w tej placówce nie zdarzyły się dotąd przypadki odesłania onkologicznie chorych czy przerwania jego leczenia z przyczyn innych niż medyczne.

"Mamy potrzebne leki, w tym cytostatyki. Nie odsyłamy chorych, tylko ich leczymy. A to, że przekroczyliśmy limity na leczenie onkologiczne, jakie narzucił nam NFZ, to już zupełnie inna sprawa" - powiedział Parfianowicz, który nie podał PAP, ile warte są wypracowane przez szpital nadlimity.

Rzecznik polikliniki przyznał, że szpital od lat odzyskuje pieniądze za ponadlimitowe świadczenia medyczne na drodze sądowej. "Aktualnie sądzimy się z NFZ za nadlimity za 2011 rok. Część tych spraw kończy się ugodą" - powiedział Parfianowicz.

Od początku roku olsztyńska Poliklinika przyjęła i leczyła 10755 pacjentów chorych onkologicznie, co stanowiło 38 proc. wszystkich pacjentów leczonych w tym szpitalu. (PAP)

jwo/ abr/