Wojewódzki Szpital Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego od lat borykał się z problemami finansowymi, dlatego 19 maja decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego został wygaszony. Powodem był dług, który uniemożliwiał dalsze leczenie pacjentów. W miejsce tej placówki powołano Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

"Od ósmej rano przyjęliśmy pierwszych pacjentów na oddziały ginekologiczno-położniczy oraz laryngologiczny" - powiedziała PAP Mariola Szulc, prezes spółki Megrez, która przejęła leczenie szpitalne.

W ubiegłym tygodniu tyski szpital uzyskał kontrakty z NFZ na leczenie szpitalne w wysokości ok. 18,6 mln zł. Od piątku na pacjentów czekają także oddziały: dermatologiczny, okulistyczny, internistyczny (zabezpiecza także przypadki kardiologiczne), geriatryczny, neonatologiczny, intensywnej terapii, a także oddziały rekonstrukcji narządów ruchu - urazówka oraz obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych.

Za kilka dni zostanie otwarty prawdopodobnie drugi oddział internistyczny, a w połowie czerwca powinna zostać uruchomiona chirurgia ogólna i neurologia - w przypadku tych dwóch ostatnich trwa postępowanie konkursowe w śląskim oddziale NFZ.

Pracę w otwartym w piątek Wojewódzkim Szpital Specjalistyczny może znaleźć docelowo ok. 516 osób, w tym 70 lekarzy oraz 290 pielęgniarek i położnych.

100 proc. udziałów w spółce Megrez będzie należeć do woj. śląskiego, natomiast przychodnie pozostaną w strukturze SP ZOZ. Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe marszałka województwa śląskiego, dopinane są szczegóły formalne związane z wykupem udziałów na kwotę 546 tys. zł od spółki Fundusz Górnośląski SA, która jest właścicielem spółki Megrez. Za około dwa tygodnie sprawa powinna być sfinalizowana.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 roku na rzecz rozwoju przedsiębiorczości; w większości należy do samorządu województwa.(PAP)

ktp/ abr/