Pacjentek do porodu nie przyjmowano od ubiegłego czwartku. Łącznie w tym szpitalu gronkowca wykryto u dwóch mam oraz czworga noworodków. Czworo innych noworodków, które urodziły się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, było ponadto na leczeniu z powodu zapalenia skóry wywołanego bakteriami gronkowca w innym białostockim szpitalu (Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym). 

Malinowska-Olczyk poinformowała, że wszystkie dzieci, u których potwierdzono zakażenie gronkowcem, zostały już w dobrym stanie wypisane do domu.

Szpital przeprowadził kompleksowe badania personelu, który pracuje z pacjentami w całym pionie ginekologiczno-położniczym. Przebadano łącznie 158 pracowników kilku klinik: perinatologii i położnictwa, neonatologii i intensywnej terapii noworodka, ginekologii i ginekologii onkologicznej, rozrodczości i endokrynologii Ginekologicznej.

U kilku osób wykazano obecność bakterii gronkowca, ale - jak informowała wcześniej Malinowska-Olczyk - nie oznacza to, że są nosicielami tej bakterii. "Są to zdrowe osoby, nie mają żadnych niepokojących objawów. (...) Osoby te nie stanowią zagrożenia dla przebywających w szpitalu" - informowała w czwartek w komunikacie rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W szpitalu została też przeprowadzona dezynfekcja.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie. Placówkę prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jak podawał wcześniej szpital, rocznie rodzi się tam około dwóch tysięcy dzieci. Do szpitala trafiają m.in. najtrudniejsze przypadki. (PAP)