- Chcielibyśmy pod koniec roku powiedzieć, że zainspirowaliśmy współpracę między przedsiębiorcami w tej szeroko rozumianej branży turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. Chcemy, aby to narzędzie pomagało w budowaniu sieci powiązań między przedsiębiorcami, w tym tworzeniu wspólnych ofert – powiedział kierownik działu rozwoju Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego (RCNT ) w Podzamczu Chęcińskim Jakub Czaplarski.

Współpracę między różnymi podmiotami tej branży, na przykład ośrodkami spa, uzdrowiskami, hotelami, gastronomią ma ułatwić powstająca w Podzamczu platforma internetowa.
- W rzeczywistości będzie to prosta strona internetowa, za pomocą której, zalogowani przedsiębiorcy będą mogli budować współpracę – wyjaśnił Czaplarski.

Turystyka zdrowotna i prozdrowotna jest jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji województwa, czyli gałęzią gospodarki zaliczaną w regionie do najbardziej obiecujących i mogącą liczyć na szczególne wsparcie w nowym okresie budżetowym Unii Europejskiej (2014-2020).

Czytaj: Medycyna: jedna z inteligentnych specjalizacji Podlasia >>>

Czaplarski przytoczył przykładowy model współpracy jaka może zostać zainicjowana dzięki platformie.
- Najbardziej jaskrawym przykładem jest właściciel hotelu, który porozumie się z przedsiębiorcą prowadzącym obiekt spa. Potem stworzą oni wspólną ofertę i dadzą np. wspólną zniżkę dla swoich wspólnych klientów - zaznaczył.

Internetowa platforma współpracy jest kolejnym działaniem RCNT w Podzamczu Chęcińskim na rzecz branży turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej.
- Do tej pory organizowaliśmy regularne spotkania animacyjne dla przedsiębiorców z tej branży. Ośmiu z nich wysłaliśmy do Londynu na największe targi turystyki medycznej w lipcu 2014 roku – powiedział Czaplarski. 

Centrum oferuje także między innymi darmowe usługi proinnowacyjne dla przedsiębiorstw z zakresu ryzyka inwestycyjnego i analizy niszy rynkowych.
- Staramy się dotrzeć do jak największej liczby przedsiębiorców z tej branży, bo mamy kilka usług, które możemy im darmowo świadczyć – dodał Czaplarski.

Powstałe z funduszy unijnych z inicjatywy samorządu województw RCNT angażuje się w wiele projektów z zakresu zdrowia a także medycyny. To właśnie na jego obszarze powstał pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych, który już przyjmuje bezpłatnie próbki krwi pępowinowej. (pap)