Zmiany dotyczące nocnej i świątecznej opieki medycznej w największym stopniu dotkną mieszkańców stolicy regionu świętokrzyskiego. Od 1 października 2017 roku od godziny 8.00 w Kielcach będą ją świadczyć trzy placówki, w tym dwie nowe: Wojewódzki Szpital Zespolony w przychodni przy ulicy Artwińskiego i Szpital Św. Aleksandra w przychodni przy ulei Robotniczej. Pacjenci będą mogli również zgłaszać się do dotychczasowego punktu przy ulicy Leonarda. Mieszczące się tam Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego jest bowiem podwykonawcą Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.

- Jeśli chodzi o powiaty, to te zmiany nie mają charakteru rewolucyjnego. Placówki, które będą udzielały tych świadczeń, mieszczą się głównie przy szpitalach lub w ich pobliżu - powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek. Dodała, że liczba placówek może jeszcze się zwiększyć, bo świętokrzyski oddział NFZ planuje ogłoszenie kolejnych konkursów.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to pomoc medyczna udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnej placówki.

- Pacjent ma prawo wyboru. Idzie tam, gdzie ma najbliżej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. To dotyczy także powiatów i mieszkańców przygranicznych gmin. Pacjenci nie muszą pójść do placówki w swoim powiecie, jeśli mają bliżej do innego punktu znajdującego się w sąsiednim województwie - zaznaczyła Szzczepanek.

Placówki medyczne, którym 30 września 2017 roku wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą czynne do godziny 8.00 w niedzielę 1 października 2017 roku. W tym momencie rozpoczną pracę nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.
- Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy medycznej w nocy z soboty na niedzielę, to udaje się do dotychczasowej placówki, która funkcjonowała jeszcze na starych zasadach - podkreśliła rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Pełny wykaz placówek wraz z adresami i telefonami dla pacjentów znajduje się na stronie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

Informacje o nowych miejscach świadczeń można uzyskać także pod specjalnie uruchomionym przez świętokrzyski oddział NFZ numerem telefonu (663 431 140) w godz. 8.00-16.00. Od piątku (29 września 2017) od godz. 16.00 do poniedziałku (2 października) do godz. 8.00 telefon będzie czynny całodobowo.

- Ponadto informacja, gdzie znajdują się najbliższe punkty nocnej i świątecznej pomocy, powinna być wywieszona we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w szpitalach, gdzie funkcjonuje SOR, a także w starych placówkach, które już tej pomocy nie będą udzielały. Informacja taka została zawieszona również w siedzibie świętokrzyskiego NFZ - poinformowała Szczepanek.(pap)