Podpisywanie umów ze świadczeniodawcami zakończono o północy 31 grudnia 2014.

- Na terenie wojewdztwa śląskiego nie ma miasta, czy powiatu, w których nie mielibyśmy zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej - powiedziała rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros. Dodała, że oznacza to, iż w miastach, gdzie tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo – ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi (SOR), izbami przyjęć i nocną pomocą. W woj. śląskim takich placówek jest ponad 60.

 

Prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusz Wójtowicz mówił w środę 31 grudnia 2014, że SOR-y oraz izby przyjęć i bez tego mają ogrom pracy - średnio przewija się przez nie od 2,5 do 3 tysiąca pacjentów miesięcznie.

- Ponadto w SOR-ach i na izbach przyjęć nie ma opieki pediatrycznej. Przecież duża część pacjentów lekarzy POZ nie ukończyła 18 roku życia, a nie we wszystkich miastach szpitale mają oddziały pediatryczne. Nie wystarczy powiedzieć, że opieka zdrowotna będzie zapewniona, lecz na jakim poziomie te świadczenia będą zabezpieczone - powiedział Wójtowicz.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>

Podpisywanie umów na zastępstwo z SOR-ami, czy izbami przyjęć, Wójtowicz ocenił, jako "chwyt ministra zdrowia".
- Każdy pacjent, który się zgłosi, musi być przyjęty, niezależnie od tego czy ta umowa jest, czy jej nie ma. Inna sprawa, że kolejki mogą być gigantyczne - dodał Wójtowicz.

W województwie śląskim, według Wójtowicza, będą rejony, gdzie od stycznia 2015 mogą być duże utrudnienia w dostępie do POZ (ze względu na niewielką liczbę umów z lekarzami POZ). Wymienił zwłaszcza Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Rybnik, Cieszyn, Skoczów.

Aktualizowany spis placówek, które zawarły kontrakt znajduje się na stronach śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl). Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem całodobowej infolinii śląskiego NFZ – 32 750 66 0532 750 66 05.(pap)

Więcej informacji:  www.zdrowie.abc.com.pl