Otwiera to drogę do ubiegania się o kontrakty dwóm powstałym w ostatnich latach w województwie śląskim ośrodków onkologicznych - w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza – Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Obie placówki od kilku lat leczą pacjentów onkologicznych, ale nie mogły się ubiegać o kontrakty z NFZ, ponieważ płatnik nie ogłaszał konkursu. Szefowie szpitali zwracali uwagę, że leczenie pacjentów wobec braku kontraktu obciąża finansowo budżety placówek.

- Postanowiłem ogłosić konkurs na świadczenia onkologiczne. Pacjenci w tych placówkach się leczą, spływają do nas roszczenia tych podmiotów. To są świadczenia onkologiczne – czy w trybie sądowym, czy kontraktowym trzeba je zakupić – powiedział w czwartek dyrektor Szafranowicz.

Rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Anna Ginał podkreśliła, że dyrekcja i pracownicy szpitala z satysfakcją przyjęli zapowiedź NFZ. 
- Oczywiście wystartujemy w konkursie. Nie tylko my czekaliśmy na jego ogłoszenie. Aneksowanie wcześniejszych kontraktów, co miało miejsce od kilku lat, wykluczało z rynku nowe placówki - powiedziała.(pap)