W poniedziałek 26 września 2016 roku w Opolu odbyło się spotkanie honorowej kapituły uczelni i przedsiębiorstw. Miało ono na celu oszacowanie wielkości zewnętrznego wsparcia finansowego, które będzie stanowić wkład własny do inwestycji budowy i wyposażenia przyszłego Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego (UO). Tam od przyszłego roku akademickiego mają się kształcić przyszli lekarze.

- Na ponad 8 mln zł mamy już zapewnione 2,2 mln – 1,2 mln zł z budżetu miasta oraz 1 mln zł z urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego. W najbliższych miesiącach będzie chcieli pozyskać kolejnych darczyńców, na przykład przedsiębiorców. W razie niepowodzenia prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapewnił, że dołoży resztę potrzebnej kwoty z budżetu miasta – powiedział rzecznik UO Maciej Kochański.

Całkowity koszt utworzenia nowego kierunku lekarskiego – wraz z rozbudową, remontem i wyposażeniem Collegium Medicum – wynosi ponad 41 mln zł. W ubiegłym tygodniu uczelnia poinformowała o deklaracji otrzymania 32 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w tym 15 mln zł na 2017 rok). Zebranie ponad 8 mln zł wkładu własnego przez uczelnię – jak podał Kochański – jest konieczne, by to dofinansowanie z resortu nauki uzyskać.

Na samo uruchomienie kierunku i umożliwienie rozpoczęcia tam nauki studentom pierwszego roku potrzeba około 21 mln zł. Cała inwestycja ma być zrealizowana do 2019 roku. W następnych latach uczelnię czeka m.in. utworzenie kolejnych pracowni i laboratoriów potrzebnych studentom wyższych lat.

Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim ruszą w roku akademickim 2017/2018 na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym UO. W październiku 2017 roku naukę ma tam rozpocząć 60 studentów. Decyzję o nadaniu uczelni uprawnień do tego w sierpniu 2016 w Opolu podpisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W prowadzeniu tych studiów UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. Głównym zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu. W przyszłości ma się ono stać uniwersyteckim szpitalem klinicznym.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 roku. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.(pap)