Według rzeczniczki Radomskiego Centrum Onkologii Izabeli Leśkiewicz, dzięki podpisanemu kilka dni temu kontraktowi z NFZ, pacjenci z chorobami nowotworowymi będą mogli być leczeni nie tylko w trybie ambulatoryjnym, ale także na oddziale szpitalnym, który dysponuje 19 łóżkami.

Szpital - jak zapowiedziała rzeczniczka - planuje dalszy rozwój. Kolejnym krokiem ma być rozszerzenie działalności o chirurgię onkologiczną. To - jak podkreśliła Leśkiewicz, obok chemioterapii i radioterapii, niezwykle ważny element leczenia onkologicznego.

- Centrum posiada w pełni wyposażone sale operacyjne, nowoczesny sprzęt oraz wykwalifikowaną kadrę. Jeśli NFZ ogłosi konkurs na takie świadczenia, szpital jest gotowy rozpocząć zabiegi operacyjne swoich pacjentów - zapewniła rzeczniczka.

Czytaj także:  Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>> 


Radomskie Centrum Onkologiczne jest jedyną tego typu placówką na południowym Mazowszu. Szpital otwarto oficjalnie w czerwcu 2016 roku. Od lipca 2016 roku placówka ma kontrakt na leczenie z zakresu radioterapii i brachyterapii. Od lipca do końca 2016 roku skorzystało z tych form leczenia około 300 pacjentów, a konsultowanych było prawie 800 osób.

Każdego dnia jest tu napromienianych około 40 chorych na nowotwory. To pacjenci głównie z Radomia i okolic, ale coraz więcej zgłasza się mieszkańców Lublina, Warszawy i województwa świętokrzyskiego. Na konsultacje w poradni chemioterapii RCO przyjęło dotąd około 2,5 tysiąca pacjentów. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów - w promieniu 70 km od Radomia co roku odnotowuje się około 4,8 tysiąca nowych zachorowań na choroby nowotworowe. (pap)