W innych kategoriach konkursowych zwyciężyli między innymi dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Maciej Banach, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy profesor Lidia Brydak, prezes zarządu „Ars Medical” Sp. z o.o. w Pile Zygmunt Malinowski, dyrektor Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu Mariusz Wójtowicz oraz Karolina Adamska z Fundacji „Mam Marzenie”.

Patronat nad konkursem objął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który osobiście wręczał nagrody laureatom.

Profesor Alicja Chybicka jest posłem na Sejm RP oraz kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kapituła przyznała jej tytuł „osobowość roku 2016 w ochronie zdrowia” za determinację w leczeniu dzieci z chorobami nowotworowymi, czego ukoronowaniem było otwarcie we Wrocławiu „Przylądka Nadziei” - nowoczesnego centrum i wiodącego ośrodka przeszczepiania szpiku kostnego w Polsce.

W kategorii „Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne” laureatem został profesor Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, którego doceniono za restrukturyzację ośrodka i pozyskanie środków na jego rozwój. Instytut w ciągu ostatnich 3 lat poprawił swój roczny wynik finansowy o ponad 15 mln zł.

W kategorii „Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne” zwyciężył Zygmunt Malinowski, prezes zarządu „Ars Medical” Sp. z o.o. w Pile. Tytuł otrzymał za spektakularną rozbudowę placówki i poprawę standardu usług (w ciągu trzech lat). Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł. Rozbudowa sprawiła, że pacjent w jednym miejscu ma zapewnione wszystkie etapu leczenia: od lekarza pierwszego kontaktu, poprzez poradnie specjalistyczne, diagnostykę, gabinety zabiegowe, izbę przyjęć na oddziały łóżkowe, hospitalizację, sale operacyjne czy pooperacyjny dział intensywnej opieki medycznej.

Tytuł „Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital” kapituła konkursu przyznała dyrektorowi Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu Mariuszowi Wójtowiczowi za stworzenie od podstaw wiodącej w skali kraju i całej Europie placówki ginekologiczno-położniczej. To pierwszy szpital w Polsce w pełni prowadzący dokumentację elektroniczną.

W kategorii "Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia - zdrowie publiczne" kapituła wskazała dwóch zwycięzców. Jednym z nich została profesor Lidia B. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Profesor Brydak poświęciła ponad 40 lat badaniom nad wirusem grypy i popularyzowaniu szczepień przeciwko grypie. Jej prace naukowe publikowane były w renomowanych międzynarodowych pismach.

Ten tytuł otrzymała również Polska Grupa Raka Płuca, której inicjatorem jest profesor Tadeusz M. Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Kampania społeczna „HCV jestem świadom” Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH zdobyła tytuł Lidera Roku 2016 w Ochronie Zdrowia za działalność edukacyjno-szkoleniową.

Z kolei liderem w działalności charytatywnej została Fundacja „Mam marzenie”, której prezesem jest dr Karolina Adamska. Fundacja spełnia marzenia dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Dotychczas spełniono marzenia 6848 małych pacjentów.

W kategorii Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – media i PR zwyciężył serwis MEDONET i jego wydawca red. Agnieszka Sztyler-Turovsky.

Poza tym kapituła przyznała nagrodę specjalną konkursu Gwiazda - Ambasador Zdrowia. trafiła ona do dziennikarki i prezenterki Agaty Młynarskiej, która od lat działa charytatywnie, jest też "twarzą” fundacji Dziecięca Fantazja oraz wielu kampanii zdrowotnych. (pap)