"Wypada mieć tylko nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z tego wysokiego poziomu przygotowania do zdarzeń nadzwyczajnych" - powiedział premier na konferencji prasowej po wizytacji szpitala.
A minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał, że w całej Polsce przygotowane są szpitale referencyjne po to, aby otoczyć opieką medyczną kibiców, piłkarzy, sędziów i wszystkich gości turnieju. "Mamy przygotowane ratownictwo medyczne, przygotowane jest także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, przygotowany jest również spójny system przepływu informacji, a także zarządzania sytuacją kryzysową" - powiedział.
"Ten szpital pokazuje, że jesteśmy w pełni przygotowani, żeby mistrzostwa w Polsce mogły się odbyć, żeby kibicie czuli się bezpieczni, ale także piłkarze, sędziowie i wszyscy ci, którzy zechcą odwiedzić nasz kraj" - dodał Arłukowicz.
Tusk, pytany o ocenę przygotowań do piłkarskiego turnieju, powiedział, że we wrocławskim szpitalu wszyscy są "naładowani pozytywnie". "Mimo że to dla nich oznacza trochę więcej obowiązków. (...) Emanuje z tych ludzi, którzy zaangażowali się w Euro - czy to są lekarze, czy wolontariusze, czy policjanci, strażacy - taka pozytywna energia" - zaznaczył.
Działający od 10 lat Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to jedna z najnowocześniejsza placówek w mieście z własnym lądowiskiem. Szpital został wytypowany do udzielania pomocy w czasie Euro 2012.
Wrocław to jeden z punktów objazdu premiera, który od kilku dni przygląda się przygotowaniom do Euro 2012 na ostatniej prostej. We Wrocławiu - poza wizytacją w szpitalu - spotkał się z władzami miasta, wolontariuszami, którzy mają pomagać przy Euro. Rozegrał też mecz.
Wcześniej premier odwiedził Poznań i Opalenicę - centrum pobytowe reprezentacji Portugalii. Jeszcze w sobotę ma być na inauguracji warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w barwach Euro 2012, a w po południu w Gdańsku - spotka się z wolontariuszami.
W czwartek premier odebrał od ministrów jego rządu meldunek o osiągnięciu gotowości operacyjnej do przeprowadzenia w Polsce Euro 2012.(PAP)